19 Aralık 2018 08:28

Ziya Selçuk'tan dikkat çeken sözler! Kaybediyoruz

Ziya Selçuk'tan dikkat çeken sözler! Kaybediyoruz

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ders dışındaki saatlerin önemine değindi. Selçuk "Gerçekten nesilleri kaybediyoruz. Bizim bu anlamda sınıfın içinde ne yapıldığına olan dikkatimizi azaltmamızda yarar var. Bu çocuğun sınıfın dışında ne yaptığına daha çok odaklanmak zorundayız." dedi.

Başkent Öğretmenevi'nde düzenlenen 'Eğitim ve Okul Liderliği Çalıştayı'nda kamu ve özel sektörde görev yapan okul yöneticileri ve eğitim bilimci akademisyenler ile bir araya gelen Bakan Selçuk, "Okul yöneticilerinin idare değil, yönetişim yapması" gerektiğine değinerek, lider algısının önemini anlattı.

Beklentilerinin okulun içini bir hayat sahnesine dönüştürmek olduğunu vurgulayan Selçuk, "Eğer biz okulu yaşayan bir yere dönüştürürsek ve çocukların sanki bir pazarın ortasındaymış gibi, sanki bir lunaparktaymış gibi, sanki sokakta oynuyormuş gibi, sanki arkadaşlarıyla bir kar öbeğinin üstünde kayıyormuş gibi hissettirirsek, okul canlanır" dedi.

OKUL BİR HAYAT SAHNESİ OLARAK DÜŞÜNÜLMELİ: Selçuk, okul denildiğinde ilk olarak derslerin akla geldiğini ancak okulun bir hayat sahnesi olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Ders dışındaki saatlerin hayati önem taşıdığını kaydeden Selçuk, şunları söyledi: "Bir ortaöğretim kademesindeki okulda seçmeli derslerle beraber yaklaşık 15 ders var. Bu durumda yapılan şey, bir çocuk nasıl felç edilir, hobilerinden nasıl uzaklaştırılır, bir çocuk nasıl sosyalleştirilmez. Bütün bunları düşündüğümüzde biz neye izin veriyoruz?

GERÇEKTEN NESİLLERİ KAYBEDİYORUZ: Yüzeysel olarak daha çok ders olmasına izin veriyoruz. Bunun önüne geçmemiz lazım. Gerçekten nesilleri kaybediyoruz. Bizim bu anlamda sınıfın içinde ne yapıldığına olan dikkatimizi azaltmamızda yarar var. Bu çocuğun sınıfın dışında ne yaptığına daha çok odaklanmak zorundayız. Öğretmenin de sınıfın dışında daha çok ne yaptığına odaklanmalıyız.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (54)
 • TÜM OKULLARDA YANİ İLK OKULDAN -ÜNİVERSİTE MEZUNİYETİNE KADAR BİR ÇOCUĞA NE VERİLİRSE YANİ NE EKİLİRSE -DIŞARIDA VEYA YAŞAMLARINA ONU GÖRÜRSÜNÜZ BAKAN BEY ..YANİ --EKME -BİÇME DÜNYASIDIR -HAYAT ..

  (0) (3)

 • Önce öğretmenin maaşını,normal yaşam standartlarını sağlayacak duruma getirmek gerekmez mi özel okullarda çalışan öğretmenler de gözetilerek pek tabii...özel okullarda çalışan öğretmenin sigortasını da asgari ücretten değil aldığı maaş bedelinden sağlanması gerekir ki kurs vermeye özel ders vermeye mecbur edilmeden dikkatini ve kendisini ögrencilerine adamasi için...M.E.Bakanini'da Milletvekillerini de Cumhurbaşkanını da yetiştiren o kademelere gelmesinde emeği olan öğretmenlere en az 6000 TL maaş verilmesi sağlanmalı... Çok mu zor...gelecek nesilin daha kaliteli yetişmesi için çok mu goreceksiniz hala.... sonra görün her halükarda özverili çalışan öğretmenlerin daha da üstün gayretle samimiyetle ne başarılı öğrenciler yetiştireceklerine...

  (5) (5)

 • Hafta içi ders almam hafta sonu kurs isterim diyen öğretmenle bunları kayıran müdürlerle olmaz

  (9) (8)

 • Kendini eğitim uzmanı sanan hiç birsey vermeden herşeyi bekleyen veliden hiç olmaz.Paradan bahsetmiyorum

  (1) (7)

 • haa geri kafalı değilim sadece öğrenci öğrenci gibi öğretmen öğretmen gibi giyinmeli

  (5) (4)

Tüm Yorumlar