14 Aralık 2018 20:23

Yörsan Gıda’dan konkordato başvurusu

Yörsan Gıda’dan konkordato başvurusu

Süt ve süt ürünleri sektöründe yarım asrı geride bırakan Yörsan Gıda konkordato istedi. Konkordato başvurusu önceki gün Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesine yapıldı.

Konkordato talep eden şirketler kervanına Yörsan Gıda da katıldı. Zincir marketlere satılan ürünlerin kâr marjındaki düşüş, akaryakıt nedeni ile artan lojistik giderleri ve kredi maliyetlerindeki yükselişin şirket dengesini bozduğu öne sürüldü.

Dava dilekçesine göre, ekonomide yaşanan genel sıkıntıların şirketin mali yapısını olumsuz etkilediği belirtildi.

İHTİYATİ HACİ KARARI: Dinçer Gökçe'nin Hürriyet'te yer alan haberine göre, konkordato talep eden Yörsan Gıda’ya yönelik bazı alacaklıların ise icra takibine geçtiği öğrenildi. Şirkete süt veren bir alacaklı 400 bin liralık alacağı nedeni ile Yörsan’a yönelik ihtiyati haciz kararı aldı. Konuya ilişkin, şirket yetkililerinden ise herhangi bir dönüş olmadı.

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine de giren Yörsan’ın temeli 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi olarak atıldı. 1984 yılında Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikasını kuran Yörsan 4 yıl önce özel sermaye fonu Dubai merkezli Abraaj Group’a satıldı. Ocak 2018 tarihli ticaret sicil gazetesine göre Yörsan’ın yüzde 96 hissesi Abraaj Grubu’nun kontrolündeki Dairy Fresh Süt Ürünleri Ve Gıda Yatırımları San. Ve Tic. AŞ’ye, kalan hisse ise Yörsan’ın üç kurucu kurucusundan biri olan Şerafettin Yörük’e ait. Şerafettin Yörük ile Abraaj’ın davalık oldukları gündeme gelmişti. Bloomberg’in 3 ay önceki haberine göre Yörük, ‘adil olmayan sermaye artırımlarıyla şirketteki hisselerinin yüzde 20’den yüzde 3’e inmesine neden olunduğu’ gerekçesi ile yargı yoluna gitmişti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • Akp seçmeni morfin yemiş gibi.

  (1) (0)

 • KESİNLİKLE İNANMIYORUM ZOR DURUMDA OLDUKLARINA HİLELİ YOLLAR İLE ÖDEMELERİNİ ÖTELEMEK ASIL MAKSAT BU, DOLAR İLE ALAKANIZ OLMADIĞI HALDE YÜZDE ELLİ ZAM YAPTINIZ ÜRÜNLERİNİZE? AZMI GELDİ DAHADA ARTIRIN GARİBANIN YİYECEĞİ BİR DİLİM PEYNİRİDE ELİNDEN ALIN RAHATLAYIN?

  (2) (1)

 • ekonomimiz süper! yersen!

  (1) (1)

 • Almanya’da Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri için inceleme başlatıldı.

  (0) (1)

 • Vay anam vay...İşin ciddiyetini hala anlamayan AKP ve AKP seçmeni...Hala mı farkında değilsiniz?

  (1) (2)

Tüm Yorumlar