19 Aralık 2018 19:01

Yıldırım mı, Kahraman mı? Kimin dediği olacak

Yıldırım mı, Kahraman mı? Kimin dediği olacak

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın nasıl yeniden aday olduğunu bugünkü yazısında anlattı. Zeyrek, ayrıca İsmail Kahraman ve Başbakan Yıldırım'ın TBMM camisi konusunda yaşadığı görüş ayrılığını da gündeme taşıdı.

AK Parti uzun bir beklemenin ardından Meclis Başkanı adayını dün açıkladı. İsmail Kahraman yeniden aday oldu. Bu mesele dün Rusya yolunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da soruldu. Erdoğan, "benim de şimdi haberim oldu" diye cevap verdi. Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek bugünkü yazısında bu konuyu gündeme taşıdı.

Zeyrek'e göre, İsmail Kahraman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna ederek yeniden Meclis Başkanlığına aday gösterildi.

Yazar, Kahraman'ın adaylığı üzerinden gözlerden kaçan bir çekişmeyi de gündeme getirdi. İsmail Kahraman'ın Meclis bahçesindeki tarihi camiinin yeniden yapılmasını istemesine karşın, Başbakan Yıldırım'ın tam aksine TBMM Camisi’nin yıkılmasını istemediğini belirtti. Zeyrek, bu iddiasını ise Yıldırım'a çok yakın bir isimle görüşmesine dayandırdı. TBMM camisinin yıkılmayacağını ifade ettiğini yazdı.

Kahraman'ın Meclis Başkanı olması durumunda cami ısrarından vazgeçmeyeceğinin altını çizen Zeyrek, bugünkü yazısında şu soruyu yöneltti: Bakalım kimİN dediği olacak? Yıldırım'ın mı, Kahraman'ın mı? 

Zeyrek'in yazısında ilgili bölüm şöyle:

KALMAK İÇİN CUMHURBAŞKANI’NI İKNA ETTİ

AK Parti, TBMM Başkan adayını açıklamadan önce Bekir Bozdağ, Hayati Yazıcı, Burhan Kuzu gibi önemli isimler Başkan adayı olarak gündeme geldi.

Ben ısrarla “Başkan Kahraman kalmak isterse, Cumhurbaşkanı bu isteği reddetmez” diyordum. Başbakan Yıldırım’ın Hayati Yazıcı ile Partide çalışmaya devam etmek istediği de biliniyor. Bekir Bozdağ’ın TBMM Başkanlığı’na getirilmesi ise yeni bir kabine değişikliğini gündeme getirebilirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, dün sabah Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilince doğrudan TBMM Başkan adayının belirlendiğini düşündüm. Öğlen saatlerinde de TBMM Başkan adayının Kahraman olduğu açıklandı. Yanılmamıştım.

Haber bültenlerinde Kahraman’ın yeniden aday olacağı haberi dönmeye başladığında benim aklıma yine TBMM Camisi geldi.

Bir dönem daha Başkan olması, Kahraman’ın Cami konusundaki planını gerçekleştirmesi için fırsat yarattı. Israrından vazgeçeceğini sanmıyorum.

Bakalım kimin istediği olacak?
Kamunun “İsraf”tan kaçınmasını isteyen Yıldırım’ın mı?
TBMM’de “daha büyük cami” isteyen Kahraman’ın mı?

İsmail Kahraman eşi kimdir? Aslen nereli kaç yaşında?

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • Metal Yorgunu olmayan AK Partinin Atatürkçülük açılımına uygun, 77 Yaşında dinamik Başkan ile yola devam

  (5) (1)

 • memleket akp nin çiftliği olmuş.meclis başkanı hangisi olmuş ne önemi var?

  (6) (0)

 • Akp 10 kasımda bir adım attı ve ılk defa Atatürk'ü anma törenlerine buyuk katılım ve ılgı gösterdi.Ama Ismaıl Kahraman meclıs baskanlıgına en son yakısacak kısıdır.Saltanat ve osmanlı sıyasetını sıddetle savunan laıklık ve demokrası hakkındakı söylemleriyle tepki ceken bir kısının yerıne daha merkezıyetcı muhafazakar olmayan bırının Meclıs Baskanlıgına getırılmesı uygun olacaktır.

  (3) (146)

 • Bunları tekelinden kurtulmanın vakti geldi. Meclisi babalarının çifliği zennediyorlar. Artık yeter.

  (166) (54)

 • AKP Meclis yüzünü de değiştirmeli.....yeter artık TBMM Köhne Zihniyetle Yönetilmemeli....İleri Görüşlü Çağdaş Türkiye Cumhuriyetini Benimseyen Vizyon Sahibi Şahsiyet seçilmeli.......

  (1) (173)

Tüm Yorumlar