19 Ekim 2018 00:56

Yerli çekirdek motorda bir aşama daha tamamlandı

Yerli çekirdek motorda bir aşama daha tamamlandı

Türkiye’nin ilk özgün helikopteri T625’e yerli motor geliştirme projesinde, motorun ana kalbini oluşturan çekirdek motorun ön prototip imalatı tamamlandı ve ilk ateşleme başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'nin yıllardır beklediği yerli motorda dev adım atıldı. Motorun ana kalbini oluşturan çekirdek motorun imalatı tamamlandı ve ilk ateşleme başarıyla gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre, T625 Özgün Helikopter'e yerli motor geliştirme projesinde, motorun ana kalbini oluşturan çekirdek motorun ön prototip imalatı tamamlandı ve ilk ateşleme başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye'nin ilk özgün helikopteri olan ve üretim aşamasında bulunan T625’in motor ihtiyacının yerli olarak karşılanması amacıyla Müsteşarlık tarafından başlatılan TS1400 Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nde bir aşama daha tamamlandı.

Proje kapsamında, Türkiye'de gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan helikoptere entegre edilecek 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış, özgün ve milli motor TUSAŞ Motor Sanayii AŞ tarafından geliştiriliyor.

TURBO ŞAFT MOTOR GELİŞTİRME PROJESİ
TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)'nin internet sitesinde projeye ilişkin ifadeler yer alıyor:

Türkiye’nin son dönemde başlattığı ve devam etmekte olan Özgün Hafif Genel Maksat, ATAK, Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde, itki sistemleri yurt dışı kaynaklardan tedarik edilmektedir. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 07 Şubat 2017 tarihinde resmi olarak başlatılmıştır.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Alt Sistemler Daire’si önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli motor, TEI tarafından geliştirilecek.Turboşaft Motor Geliştirme projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanından oluşan  ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofislerinde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışacaktır.

Tasarlanacak motorun ileride geliştirilecek türevleri, ATAK ve HÜRKUŞ gibi diğer milli platformlara güç verebilecektir. Ayrıca bu motorun çekirdek teknolojisi “Milli Eğitim/Savaş Uçağı – T/FX” için ihtiyaç duyulan motor için de temel oluşturacak ve Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerin üzerine gerekli teknolojik eklemeler yapılarak ihtiyaç duyulan sürelerde milli uçak motorunun geliştirilmesi sağlanacaktır.

Kaynak : İHA

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (26)
 • maşalalh diyelim , Allahın izniyle yola DEVAM...

  (0) (1)

 • BUNA KİM İNANIR KADİR İNANIR TAMAM

  (0) (0)

 • allahın izniyle yola devam...

  (0) (2)

 • Başarılar tebrikler deneye deneye teknik kadromuz inşallah beklenen özlenen hedefe varaçaklar.Çünkü bizdenklemi 1960 lı yıllarda çözmüşüz ve otomobil yapmışız halen Eskişehirde çalışır vaziyette.Zamanında uçak fabrikamız varmış.Başarılar.

  (0) (2)

 • BATI,19. ASIRDA YAŞADI MOTOR ÇAĞINI ve şu hâlimiz çok küçültücü. Eskiden SOL ve KEMALİST BELÂ, Erbakan'ı inim inim inletti. Adam, beyninde, rûhunda gömülü kalan MİLLÎ MOTOR, FABRİKA YAPAN FABRİKA projeleriyle öldü gitti. Ben de ona ancak iktidar olduğu seçimde ve tek sefer oy vermiş biriyim. Çünkü o kadar ağır ve çirkin iftiralar ettiler ki adama; hepsi iki cihanda mahvolsunlar!

  (1) (3)

Tüm Yorumlar