14 Aralık 2018 11:12

Yeni asgari ücrette kritik gün DİSK'in teklifi net 2 bin 800 TL

Yeni asgari ücrette kritik gün DİSK'in teklifi net 2 bin 800 TL

1 Ocak 2019 tarihi itibariyle geçerli olacak Asgari Ücreti ve AGİ ödemelerini belirleyecek komisyon toplanıyor, masada DİSK'in heyecan yaratan isteği var.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2019 yılının maaşı ve AGİ ödemelerini belirlemek üzere bugün ilk toplantısını saat 11.00'da yapıyor. Asgari Ücret Komisyonu'da ilk kez asgari ücretle geçinen bir işçi de yer alıyor. 2019 asgari ücreti yıllık enflasyon rakamı baz alınarak belirlenecek. Bu açıdan bakıldığında asgari ücret kesinlikle 2 bin lira üzerinde olacak.

Asgari Ücretin belirlenmesinde işçi temsilcilerinin talepleri büyük oranda belirleyici olacak. Bu noktada DİSK heyecan veren bir talepte bulundu. 2019 yılı için DİSK asgari ücretin net 2 bin 800 lira olmasını istedi.

DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu taleplerini şöyle duyurdu: -"Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalıdır".

TÜRK İŞ'İN ASGARİ ÜCRET ÖNERİSİ : Masada DİSK ile birlikte işçi kesimini temsil eden Türk-İş şu anda net 1603 TL olan asgari ücretin 2 bin liraya çıkarılmasını istiyor. Türk-İş buna ilaveten asgari ücretten kesilen verginin kaldırılmasını istiyor. Yapılan açıklamada "Yılbaşında yüzde 15 olarak kesilen vergi miktarı, iki kattan daha fazla artarak yıl sonunda yüzde 35'e çıkmaktadır... Bu nedenle işçilerin ücret gelirleri yönünden mevzuatımızda öngörülen vergi yükümlülüklerinin azaltılması, işçilerin ücret gelirlerinin vergi oranının indirilmesi ve işçi lehine belirli bir orana sabitlenerek işçilerden vergi kesilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir."denildi.

İŞVEREN 100 TL'NİN PEŞİNDE : Asgari Ücret komisyonunda yer alan işveren kesimi henüz net bir rakam telaffuz etmedi. İşveren asgari ücrete verilen mevcut 100 TL devlet desteğinin kesilmemesini talep ediyor. Destek kesildiği taktirde, işverene yansıyacak olan %8 ek maliyetin istihdam oranını düşürebileceği riskinin söz konusu olduğu ifade ediliyor. İşverene verilen desteğin, 2019'da sonlanması planlanıyor.

Asgari ücret 2019 zammı ne kadar olacak net/brüt maaş tablosu

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (7)
 • asgari ücret kriz bahane edilerek ve ekonomi iyi yönde ilerleme kaydediliyor algısıyla max. 1900 net geçeceğini zannetmiyorum. cünkü enflasyonla mücadele programının bile asgari ücretle alakası vardı ki ay sonuna kadar herşey normala dönüyor havası vermek ve enflasyon oranını düşürerek asgari ücret zam oranını aşağı çekmek te bu politikalar arasında idi. Tabiki asgari ücret 2800 talep edilen olsun ama ekonomik problemler yokken bile o kadar artış yapılmadı. Görelim bakalım nasıl bir gazel uyduracaklar vatandaşa. Asgari ücret 2000 tl geçsin yine haram yiyiciler pusuda. Birde bu artışı bahane ederek zamları üstüne zam yaparlar. Nasılsa devlet göz yumuyor. Asgari ücret 1300 olduğunda zam furyasının yaptığı gibi bundada yaparlar ve yapacaklarda.

  (0) (0)

 • devlet bizi düşünmüyoki yapsın bunu.

  (0) (0)

 • iki bin liranın biraz üzerinde belirlenir, 2100 ü geçmez. amma velakin gerçeklere gelince 2500 ün altı sefalete devam anlamına gelir. Ben hükumetten şunu beklerim; önce vatandaşını düşünsün, geçim sıkıntısı aileleri olumsuz etkiliyor, çocukların ihtiyaçları karşılanamıyor. Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımızın durumu gerçekten de içler acısı, acil çözülmeli. Vatandaş rahatlarsa Türkiye rahatlar. Bu sene patronların blöflerine boyun eğmeyin, vatandaşı düşünün ve 2500 ün altında zam yapmayın. Bakın göreceksiniz ülkede bir rahatlama olacak. Önce aileler rahatlatılmalı. Haydi bunu yapın!

  (0) (1)

 • Asgari ücret açlık sınırının altındadır. Saygılar...

  (0) (0)

 • boşuna kendinizi yormayın 2000 tl geçmez görün bakın işinize gelirse diyecek hükümet

  (0) (0)

Tüm Yorumlar