20 Kasım 2018 18:19

Yastık altındaki altınlar için yeni hamle

Yastık altındaki altınlar için yeni hamle

Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacıyla 10 Eylül'den itibaren Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası şubeleri aracılığıyla etaplar halinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı yapılacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 10 Eylül'den itibaren Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası şubeleri aracılığıyla Türkiye genelinde etaplar halinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı yapılacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 1. etap talep toplama işlemleri 10-14 Eylül arasında gerçekleştirilecek. Altına dayalı kira sertifikası, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım Bankası şubeleri, altın tahvili ise sadece Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla satışa sunulacak. 

Senetler, 2 yıl (728 gün) vadeli olacak talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 (yıllık yüzde 2,40) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcıların hesaplarına Türk lirası cinsinden yatırılacak.

Yatırımcıların, vade sonunda anaparalarını 1 kilogramlık külçe altın veya Darphane tarafından üretilen çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak talep etmeleri durumunda söz konusu taleplerini her bir etap için geçerli olan fiziki altın talep etme dönemlerinde (1. etap için 10-14 Eylül, 2. etap için 17-21 Eylül, 3. etap için 24-28 Eylül, 4. etap için 1-5 Ekim, 5. etap için 8-12 Ekim, 6. etap için 15-19 Ekim ve 7. etap için 22-26 Ekim tarihlerinde) Ziraat Bankası'na/Ziraat Katılım Bankası'na başvurarak iletmeleri gerekecek.

Söz konusu tarihlerde fiziki altın talep etmeyen yatırımcıların anaparaları vade sonunda banka hesaplarına gram altın olarak hesaben ödenecek. Fiziki altın talebinde bulunmayan yatırımcıların vade sonunda ayrıca fiziki altın talebinde bulunma hakları bulunmayacak.

ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI

Uygulama kapsamında sadece 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda değerlendirilecek olmasına karşın üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat altınlar görevliler tarafından kabul edilmeyecek.

Altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek. Bu aşamada yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak. Altın tahviline ve altına dayalı kira sertifikasına sadece gerçek kişiler (bireysel yatırımcılar) yatırım yapabilecek. 

1000/1000 saflıktaki 1 gram altın karşılığında bin tahvil ve kira sertifikası aktarılacak. Söz konusu senetler fiziken basılmayacak, Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde yatırımcı bazında kayden saklanacak.

Konuya ilişkin detaylı bilgilere http://altin.hazine.gov.tr internet sitesinden ulaşılabilecek. Talep toplama işlemlerinin gerçekleştirileceği illere ve banka şubelerine ilişkin bilgiler de http://altin.hazine.gov.tr ile http://ziraat.com.tr ve http://ziraatkatilim.com.tr internet sayfalarından edinilebilecek.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • Hadi gelin hep birlikte bir hesap yapalım. Bu millet size 16 yılda; 5 genel, 3 yerel, 3 referandum ve 1 cumhurbaşkanlığı seçimi kazandırdı. Döviz dediniz altın dediniz elde avuçta ne varsa bozdurdu (Bu işin maddi kısmı). Yetmedi, 15 Temmuz'da canını ortaya koydu canını, onu bile verdi. El insaf ya hu, daha ne istiyorsunuz? Lütfen zahmet edin de biraz lüksünüzden tasarruf edin...

  (0) (15)

 • Milletin altinindan gozunuzu ve elinizi cekin artik, gidin kendi dovizlerinizi altinlarinizi bozdurun. Kulliyenin harcamalarini sifirlayin bakalim, bindiginiz araclar son derece luks ve katmerli, 16 yildir araba parasi ve vergisi, akaryakit parasi, vergi hic bor sey vermiyorsunuz, garibanlarin ustunden elinizi cwkin, bedavaya yasiyorsunuz, cebinizden para ciksaydim bas bas bagiridiniz. Yeter artik

  (0) (5)

 • yastık altında altın değilde bol miktarda banka faizli borcum var bankalara faiz ödemekten altın almaya fırsat olmadı

  (0) (26)

 • kimse uğraşmasın kimsede çıkarmaz bu dönemde..çıkarsada katlanan borçları için çıkarır.Saldırı altındayız tamamda vatandaşta bir yere kadar dayanır.Dolara yüzde elli zam geliyor ürünlere yüzde yüzün üstünde..Altın çıkarılırmı..Ha fiyatların düşeceği kesin olsa tamam ama düşmez ..dolarda olduğu gibi bozdurmanın hiçbir etkisi olmadı.burda iş siyasilerin vatandaşın deyil

  (1) (5)

Tüm Yorumlar