14 Kasım 2018 01:21

'Uçan Balık'ın fotoğrafları ilk kez paylaşıldı!

'Uçan Balık'ın fotoğrafları ilk kez paylaşıldı!

Çift motorlu olarak tasarlanan ve havada 24 saat kalabilecek Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı imalat bandına girdi. Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, ilk gövdenin fotoğrafını Twitter üzerinden, "Üretim hattına büyük bir uçan baluk girdi. Yolda, geliyor... Takipte kalın" diyerek paylaştı.

Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan Akıncı, toplam 5 ton ağırlığa sahip olacak. 1,5 ton faydalı yük kapasitesi ile Akıncı 24 saat havada kalabilecek.

Kendi geliştirdiği ve silah kullanabilen İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinde önemli adımlar atan Türkiye, ANKA’nın ardından daha büyük Akıncı’da tasarımın önemli bölümü tamamlandı. 2020’de ilk uçuşunu yapması planlanan sistem, 900 kilogram mühimmat taşıyabilecek.

kokpit.aero'nun haberine göre; Baykar Makina tarafından tasarlanan ve çift motorlu SİHA’da TEI imalatı PD170 motorlarına sahip olacak sistem, 5 palli pervanesi ile motorun ürettiği gücü daha verimli kullanacak. Kanat açıklığı 20 metreye kadar çıkacak Akıncı’da uydu haberleşmesi için SAT-COM sistemi yer alacak. Böylelikle aracın menzili çok daha uzatılabilecek.

Gövdenin altında ise Aselsan tarafından geliştirilen CATS sistemi, hedefin takip edilmesi ve görüntü alınması amaçlı kullanılacak. Maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olacak Akıncı, 2 adet Roketsan MAM-L, 2 adet 500’er librelik Mk82 (Roketsan TEBER) veya 2 adet Mk82 (TÜBİTAK SAGE KGK kitli) bomba taşıyabilecek. Akıncı gövde içinde 450 kilogramlık faydı yük ile uçabilecek.

Yeni SİHA sisteminin testlerine 2020’de başlanacak. Toplam bir yıllık test aşamasından sonra teslimatın 2021’de yapılması öngörülüyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (22)
 • iyi bakın nerde nekadar vatan haini varsa; amerikadaki papaza tapan maklubeciler, hdpkklılar, chpliler, ipsiz ipliler ve spliler erdoğan ne yaptı diyenler iyi bakın özellikle chpliler hizmetin ne manaya geldiğini belki anlarsınız. seçime kalmış 11 gün yıkıp kapatmaktan başka bir projenizi duymadık.

  (6) (10)

 • inşallah jet te yaparsınız

  (3) (9)

 • adam gibi olunya.damat olalı kaç sene oldu.3 senemi falan .ulan bu adamlar yıllardır üretiyor.kudurmayın.çirkefleşmeyin.adam gibi adam siz nerden bileceksiniz yılan gibi sizler.para diyon ulan dünbyada chp den başka bankası olan siyasşi parti varmı yok.önce dürüst olun

  (2) (10)

 • AVM ye gidiyorum arabayı parketmeye yer yok, akşam bi kafeye gidiyorum oturmaya yer yok, trafik desen zaten her arabanın içinde 1 kişi 2 kişi var, lüks mağazaların ve restoranların cirosu o kadar çokki yeni mekanlar açıyorlar, gece kulüpleri full...... NASIL KRİZ LAN BU BENCE KRİZ YOK AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMA SENDROMU VAR... SAYGILARIMLA...

  (1) (12)

 • o kadar parayı bana verse bende yaparım damat a helal olsun ekmek elden su gölden

  (18) (3)

Tüm Yorumlar