18 Ocak 2019 23:53

Türkiye'den Yunanistan'a çok sert uyarı

Türkiye'den Yunanistan'a çok sert uyarı

Ege'de sulan ısınıyor... Kardak kayalıkları kıyılarında yaşanan gerginlik sonrası Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın Ege'deki tehlikeli hareketlerine son vermesini istedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kardak kayalıkları çevresinde yaşanan gerginliğin ardından yaptığı açıklamada, "Bakanlığımız Müsteşarı, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri'ni aramış ve Ege’de gerginliğin tırmanmasının her iki ülkenin de çıkarına olmadığını, Yunan tarafının bu tehlikeli hareketlerine son vermesi gerektiğini açık şekilde iletmiştir." ifadelerini kullandı.

Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama hakkındaki soruya yazılı yanıt vererek, şunları kaydetti:

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün (13 Şubat) yapılan bir açıklamada Kardak kayalıkları bölgesinde yaşanan tehlikeli bir hadiseye ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri’nin Bakanlığımız Müsteşarı nezdinde 'kuvvetli bir protesto girişiminde' bulunduğu iddia edilmektedir. Maalesef, Yunan tarafı bu açıklamasıyla, hem alışık olduğumuz üzere kendi kamuoyunu yanıltmakta hem de gerçekleri her zaman olduğu gibi çarpıtmaktadır.

"MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ"

Esasen Bakanlığımız Müsteşarı, ülkemize ait olan Kardak kayalıkları civarında dün gece Yunan Sahil Güvenlik botlarının tehlikeli manevralarıyla neden oldukları olaylarla ilgili olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri'ni aramış ve Yunan silahlı kuvvetlerinin hasmane tasarruflarının havada ve denizde devam ettiğini, bunlara müsamaha göstermeyeceğimizi, Ege’de gerginliğin tırmanmasının her iki ülkenin de çıkarına olmadığını, Yunan tarafının bu tehlikeli hareketlerine son vermesi gerektiğini açık şekilde iletmiştir."

Başbakan Yıldırım'dan Çipras'a telefon

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • yunanlarda zorla kaşınıyor bi cephede oraya açacarız sıkıntı yok, yemeye ekmekleri yol avrupanın sadakası ile yaşıyorlar hala Türke kafa tutuyorlar bi daha denize dökülmek istiyorlar galiba

  (2) (1)

 • 12 adayı hangi hain verdi bu yunana. bak şimdi nerdeyse kendi kıyılarımızda hak iddia eder duruma geldiler. burnumuzun dibindeki adalar neden yunanın.

  (1) (1)

 • YUNANLARI AZDIRANDA AMERİKADIR .BU KÖPEKLERİN HEPSİ AYNI CİNS

  (2) (3)

 • izmirde batırdık...bu sefer kopmple gömeriz

  (2) (9)

 • “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”

  (1) (0)

Tüm Yorumlar