19 Aralık 2018 19:14

TEOG yerine açık uçlu sorular geliyor Yıldırım'dan son dakika açıklaması

TEOG yerine açık uçlu sorular geliyor. Başbakan Binali Yıldırım'dan son dakika TEOG ve liseye giriş sistemi açıklaması geldi. Yıldırım TEOG yerine açık uçlu soruların olacağı yeni bir sistem geleceğini açıkladı.

Liseye girişte yeni sistem açık uçlu sorularla yapılacak. Başbakan Binali Yıldırım'dan son dakika TEOG açıklaması geldi. Çanakkale'de Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılan Başbakan Yıldırım, TEOG yerine açık uçlu soruların olduğu yeni bir sistemin başlatılacağını duyurdu. 

YENİ LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ

Yıldırım, liseye yerleştirmede mezuniyet notunun dikkate alınacağını söyledi. 

Yıldırım, şunları söyledi:

"Bunu öğrenciler ve veliler üzerinde oluşturduğu stres var. 4 yılını ilkokul 4 yılını ortaokul olarak okuyor. Spor lisesine mi gidecek fen bilimlerine mi imam hatipe mi gidecek. Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor 5-6-7-8 bu bir veri. Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi ne tarafa gidiyor? Spor mu sanat mı matematik mi? Buralar tespit ediliyor buna belirli oranda katkı yapan 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul kendine göre yapmıyor. Okuma sistemi de dışarıda okunuyor. Mezuniyet puanı çıkıyor o puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor. 6. sınıfa giden torunum var Bahar. Gittim sarıldı boynuma 'Dede TEOG kalktı ne güzel' Kızım senin ne işin var TEOG'la. O bile TEOG stresine girmiş. Daha 2 sene var. Yazık günah değil mi bu evlatlarımıza?

''SORULAR TEST DEĞİL''

Sorular test değil. Sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular sosyal bilgiler şunu anlat. Matematik şu problemi çöz. A şıkkı B şıkkı falan yok. Açık uçlu sorular sorulacak. Buradan alınacak sonuçlar da mezuniyete esas belirleyici notlar olacak.

Üniversitelerde de sınavlar basitleştirilecek. Buna benzer bir şey. Bir sınav olacak tek bir sınav bir müddet daha ama bu da esasında ortaokuldan, liseden gelen başarıyla birleştirilerek bu sınav gerçekleştirilecek. Bu sınav tek başına belirleyici bir sınav olmayacak."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (24)
 • Bu sinav sistemi torpili getirir. Hakkaniyetli olmaz

  (3) (2)

 • Boyle sinavmi olur. Ucu acik bir sistem.Son sinifta yazili sinav yapilacak. Bunu okuyan ogretmen neye gore karar verecek. Kime isterse ona yuksek verir. Bu hakkaniyetli bir dinav olmaz.

  (11) (5)

 • Güya stresi ortadan kaldırmak için teog u kaldırdılar ama bu belirsizliğin çok daha büyük stres oluşturduğunu gör(e)müyorlar

  (9) (5)

 • Başbakanın yaptığı bu açıklamadan net bir şey anlayan varsa anlatsın.

  (4) (1)

 • kafa karıştırma ile kaos ile ne kapatılıyor acaba?

  (1) (4)

Tüm Yorumlar