19 Temmuz 2018 02:41

Teklif kabul edilirse emekliye rekor zam kapıda

Teklif kabul edilirse emekliye rekor zam kapıda

Memurlar ve memur emeklileri toplu sözleşmede hükümetin teklifine kilitlendi. Memur-Sen’in talebi kabul görürse, en düşük emekli maaşı 2018’de 310, 2019’da 410 lira artacak

Yaklaşık 5.1 milyon kamu görevlisi ve memur emeklisinin gözü toplu sözleşmede. Konfederasyonların taleplerini inceleyen Kamu İşveren Heyeti'nin 14 Ağustos'ta sunacağı zam teklifi merakla bekleniyor.

Memurlar ve memur emeklileri için 3 alternatifli zam talebi hazırlayan Memur-Sen ise hükümetin yeni bir teklif sunmayıp, taleplerinden birini kabul etmesini istiyor. Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın, tekliflerinin kümülatif olarak maaşlara yıllık en düşük yüzde 16.60, 2 yıllık yüzde 38.52 zam içerdiğini vurguluyor. Takvim'de yer alan habere göre eğer Memur-Sen'in talebi kabul görürse; en düşük memur emeklisi maaşında, 2 yılda yapılacak 4 zamla toplam 720 liralık artış gerçekleşecek. Halen en düşük memur emeklisi maaşı bin 871 lira. Bu maaş 2018'de 2 ayrı zamla toplam 310 lira artışla 2 bin 181 liraya ulaşacak. 2019'da da 2 ayrı zam ile 410 liralık artış sağlanacak ve en düşük memur emeklisi maaşı 2019'da 2 bin 591 liraya çıkacak.

7 TALEP GÖRÜŞÜLÜYOR

21 Ağustos'a kadar tamamlanacak toplu sözleşmede ayrıca memur emeklilerine ilişkin 7 talep de karara bağlanacak. Bu talepler şöyle: "Dini bayramlarda bin 915 lira ikramiye ödensin. Aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olanlar arasında kurum farklılığı kaynaklı maaş farkı giderilsin. Kamunun dinlenme tesislerinde yüzde 50 indirim olsun. Muayene ve ilaç ücret farkı ile özel hastanelerde muayene farkı alınmasın. Emekliler sendikaya üye olabilsin. Maaşlar talep halinde aylık olarak ödensin. Toplu taşıma ücretsiz olsun.".

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (11)
 • KUNTA KİNTE İŞCİLER BU DEVLETİN VATANDAŞI DEGİLMİ NEREDE VERİLEN İŞÇİYE SÖZLER DİYE DÜŞÜNÜP ÜZÜLÜYORUM ADI ADALET SONU ALLAH BİLİR

  (1) (0)

 • ufukta seçim var galiba Emeklilere yine kandırmaya çalışıyorkar !!!

  (1) (0)

 • Emekliyle dalga geçmeyin ey yandaş yalakalar.350 tl nin neresi rekor?Bu para sizin günlük masrafınız bile değil .Dalga geçerseniz,birgün sizinle de dalga geçerler!

  (1) (0)

 • ssklı emeklilerde zam bekliyor artık intibak yasasını çıkarın

  (0) (1)

 • Çocukken bayramlarda kapı kapı dolaşan, buna izin verilen arkadaşlarım vardı. Ter kan içinde dönerlerdi ve hangi kapıda kendilerine ON kuruş, YİRMİ BEŞ kuruş verildiğini hararetli hararetli tartışırlar; çaktırmadan ikinci defa o kapılara yanaşmanın hesabını yaparlardı.Zam sadakaları gibi. Türkçe söylüyorum, iyi anlaşılsın: NECMETTİN ERBAKAN dışında hiç bir liderde merhamet yoktu, yok ve olması çok zor. Temel Karamolla'yı da hiç sevmem; yanlış anlama olmasın.

  (1) (0)

Tüm Yorumlar