19 Ocak 2019 20:19

Suriye'den çekilme başladı ABD ekipmanlarını topluyor

Suriye'den çekilme başladı ABD ekipmanlarını topluyor

ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyon, "Suriye'den planlı çekilme sürecinin başladığını" ilan etti. Aynı zamanda ABD Savunma Bakanlığı’nca (Pentagon), Suriye'deki bazı ekipmanlarının çekilmeye başlandığı belirtildi.

ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyon, "Suriye'den planlı çekilme sürecinin başladığını" ilan etti. Koalisyon sözcüsü, Suriye'den çekilme takvimi, yeri ya da askerlerin hareketliliğiyle ilgili bilgi paylaşımında bulunulmayacağını da söyledi.

Suriye'deki DAEŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü albay Sean Ryan, Suriye'den gönüllü olarak çekilme sürecinin başladığını söyledi. Ryan, "Operasyonun güvenliği nedeniyle çekilme takvimi, yeri ve askerlerin hareketliliğiyle ilgili bilgi paylaşımı yapılmayacak" dedi. 

Öte yandan  ABD Savunma Bakanlığı’nca (Pentagon), Suriye'deki ekipmanın bazılarının çekilmesine başlandığı belirtildi. AA muhabirine açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum" dedi.

Söz konusu yetkili, operasyonel kaygılardan dolayı çekilen ekipmanın ne olduğu veya hangi bölgelerden alınıp nakline başlandığına dair detay vermekten kaçındı.

'KULLANILACAK GEMİ VE UÇAKLARI BELİRLENDİ' İDDİASI
Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini iddia etti.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı karar sonrasında başlamıştı. Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesine yol açmıştı. Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti.

Aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail ziyareti sırasında "Bizimle tam koordinasyon olmadan Türkiye'nin Suriye'de operasyon düzenlemesini istemiyoruz” demişti. Suriye’deki terör gruplarının adını anmaktansa Kürt ifadesini kullanan Bolton şöyle demişti: "Kürtleri korumaya yönelik anlaşma sağlanmadan ABD askerlerinin çekilmesi gerçekleşmeyecek"

Rusya'dan çekilme açıklaması 'ABD'nin çıkacağından emin değiliz'

 

Bolton ziyareti ABD basınında Erdoğan Bolton'u adam yerine koymadı

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • SANMIYORUM , ABD SADECE YER DEĞİŞTİRİYOR ..YANİ ASKERLERİNİ IRAK-ADOĞRU KAYDIRIYOR HEPSİ BU GÖRECEKSİNİZ..BENCE BU BİR OYUN..ASLA SURİYE-Yİ TERK ETMEZ..

  (0) (0)

 • Ne cok savas sever olduk..

  (1) (0)

 • Acaba nereyi karıştırmaya gidiyorlar. Muhakak bir yeri yine mikserleyeceklerdir. Kim bilir bu neresi olacak? Boş yere çekilmezler, bir planları muhakak vardır.

  (1) (1)

 • Geçen yıl, gemilerinden füzelerini denediler, silahlarını İŞİD bahanesiyle denediler, binlerce tır silahı da PKK/PYD'ye sattılar. Hem silahlarını denediler, hem de para kazandılar. İşleri bitti, şimdi defolup gidebilirler. Olan ise milyonlarca Müslüman'a oldu yine. Aynısını, Irak'ta ve onlarca ülkede de yapmışlar, yapmaya da devam ediyorlar. ABD dışındaki ülkeler, onlar için deneme tahtasından ve kazanç kapısından başka bir şey değildir. Bu sebeple, dünyanın bir numaralı gücü de onlardır. Geçmişte İngiltere, Fransa, İspanya, Portekiz, Hollanda gibi ülkelerin Asya, Afrika ve Latin Amerika'da yaptığı sömürülerin günümüz versiyonu ise ABD'dir.

  (0) (2)

 • Suriye ordusu İdlib'e yığınak yapıyor İdlib'de kontrolün El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir el Şam'a geçmesinin ardından Hama kırsalına onlarca zırhlı araç sevk edildi.

  (0) (0)

Tüm Yorumlar