19 Ocak 2019 08:53

SGK'da çalışanın maaşını düşük gösteren patronlar yanacak

SGK'da çalışanın maaşını düşük gösteren patronlar yanacak

2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun denetimleri artacak. SGK, sigorta primlerini gerçek ücretlerinden düşük seviyede yatıranlar için harekete geçiyor.

Düşük ücret sorunu Cumhurbaşkanlığı 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı'na girdi ve gelecek yıl sorunun çözümü için gerekli yasal düzenlemeler yapılacak. 

Bazı işverenlerin sosyal güvenlik primini düşük ödemek için çalışanların, prime esas kazancını düşük göstermesi yıllardır süren bir sorun. Bu konuda birçok adım atıldıysa da kesin çözüme ulaşılamadı. 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da bu soruna dikkat çekildi.

Sosyal sigorta primlerinin gerçek ücretlerinden düşük seviyede prime esas kazanç üzerinden yatırılmasının sosyal sigorta sisteminin mali sürdürülebilirliğini olumsuz etkilediğine değinilen Programda; kişilerin gerçek gelirleri üzerinden prim ödemeye teşvik eden politikalara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıldı.

Bu kapsamda da 2019 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetimlerini artıracak. Programa göre, 2019 Aralık ayına kadar, ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişilerin meslek kodu uygulaması ile tespiti yapılacak. Ayrıca elektronik denetim takip sistemi kurularak eksik ücret bildirimi ile kaçak istihdamın önüne geçilecek.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (1)
  • SGK Aktif çalışan işçilerin ve Emekli olmuş işçilerin öncelikle TAHSİL,KIDEM,UNVAN VE MEDENİ DURUMLARINI ARAŞTIRSIN.Aktif olarak çalışan işçilerin emekli Primlerini TAHSİLİNE,UNVANINA,KIDEMİNE VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE alsın.İşçi emekli maaşlarını da TAHSİLE,KIDEME,UNVANA VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE ÖDESİN.Şu anda uygulanan sistem Avrupa Hukuk sistemine göre işçileri köleleştirmek anlamına geliyor ki bu suçtur.Tüm yetkililere ve yöneticilere duyurulur.

    (0) (83)