14 Kasım 2018 02:14

Şehir hastanelerinde vatandaşdan fazla para mı alınıyor?

Şehir hastanelerinde vatandaşdan fazla para mı alınıyor?

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Şehir Hastanesi'nde brifing aldı. Özhaseki, ''Kasıtlı olarak çıkarılan 'burada vatandaştan fazla para alınıyor' dedikodularına inanmayın, kulak asmayın'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, beraberinde Ak Parti Kayseri Milletvekili Op. Dr. İsmail Tamer, İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli ve Ak parti il yöneticileri ile Kocasinan ilçesinde yeni hizmete açılan 1607 yataklı şehir hastanesinde incelemelerde bulundu.

Hastaneye ulaşımın raylı sistem ve otobüsle olmak üzere tek biletle yapıldığını, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca üstlenilen projeyle Belsin semtinden raylı sistemin hastaneye kadar uzanacağını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, şunları kaydetti:

-''3 yıl içinde muhteşem bir yatırımı gerçekleştirdik. 430 milyon euro'luk bir yatırımla Anadolu'da en büyük hastaneyi hizmete açtık. 413 hasta odası, aynı anda 40 hastanın ameliyat edileceği bu hastaneyle geçmişi kıyaslarsak, şükretmemiz lazım. Geçmişte birçok doktorun hastanenin yanı sıra dışarda özel muayenehaneleri vardı. Doktorlar hastaneden 11.30 gibi ayrılır, özel muayenehanelere gelip, hasta kabul ederdi. Eczanelerde ise kuyruklarda bekler, ilaç alırken hasta olurduk. Şimdi hastanelerimiz geçmişle kıyaslanınca gurur verici. Yeni hastanelerde ufak tefek sorunlar elbette oluyor. Vatandaş olarak yeni bir eve taşındığınızda hangi güçlükler, sıkıntılar oluyorsa, burada da ufuk tefek o sıkıntılarla karşılaşılıyor. Bunları hoşgörüyle karşılamak lazım.

FAZLA ÜCRET Mİ ALINIYOR?
-Dedikodular da bu arada bitmiyor. Kasıtlı olarak çıkarılan 'burada vatandaştan fazla para alınıyor' dedikodularına inanmayın, kulak asmayın. Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ne ücret alınıyorsa, burada da aynı ücret alınıyor. Sistem aynı. Bir artış yok."

Bakan Özhaseki, Kayseri'nin doğusunda kalan İldem semtine ve boşaltılan Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin bulunduğu araziye de bazı yapıların yıkılmasının ardından 300'er yataklı 2 hastane daha yapılacağını söyledi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Desene, bu fakir millet kıyamete kadar borç ödeyecek.

    (4) (3)

  • Şehir Hastanelerinin gerçeği şöyle; -İhaleyi alan firmaya, hazine arazisi BEDAVA verilir. -Devlet firmaya 25-30 yıl sürekli kira ödemesi yapmayı, hazine garantisi vererek kabullenir. -Sözleşme süresi 49 yıla kadar çıkarılabilir. -Hastane çevresindeki tesisleri yüklenici firma işletir, gelir onundur. -Hastane ve çevresindeki yapılardaki işletmeler her türlü vergi-harçtan muaftır. -Hastanelere devlet tarafından %70 doluluk garantisi verilmektedir. -Şehir Hastanesinin çevresindeki Devlet Hastaneleri kapatılacak ve kadroları Şehir Hastanesine devredilecektir. -Kapatılan Devlet Hastanelerinin bina ve arazilerinin tasarrufu da yüklenici firmaya bırakılacaktır.

    (1) (6)

Tüm Yorumlar