15 Aralık 2018 22:28

Sağlıkta kısıtlamaya mı gidiliyor Fahrettin Koca'dan açıklama

Sağlıkta kısıtlamaya mı gidiliyor Fahrettin Koca'dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği iddialarıyla ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Kur artışlarının ardından sağlık giderlerinin arttığı, hastanelerde malzeme sıkıntısı yaşandığı ve harcamaların kısıtlandığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Bakan Koca, "Kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği, idarelerce bu tarz talimatlar verildiği iddialarının aslı yoktur." ifadelerini kullandı.

YAZILI AÇIKLAMA: Yapılan yazılı açıklamaya göre; "Bazı basın yayın organlarında tıbbi malzeme alınmaması sebebiyle hastanelerde ameliyatların durduğuna ve piyasada bazı ilaçların bulunamadığına dair haberler yer almaktadır. Dövizdeki kur artışı nedeniyle sağlık harcamalarında kısıntıya gidildiği veya idareler tarafından bu tarz talimatlar verildiği iddialarının aslı yoktur.

ELDEKİ İMKANLARIN TAMAMINI SEFERBER ETMİŞ DURUMDAYIZ:
AK Parti hükümetleri olarak sağlıkta tasarruf olmaz düşüncesi ile vatandaşımızın en iyi seviyede sağlık hizmetine erişimi için eldeki imkanların tamamını seferber etmiş durumdayız. Vatandaşlarımızın ilaçlarını eczanelerden temin edebilmesi ile başlayan kolaylıklar zinciri, sağlık kurumlarımızın tamamının halkımızın kullanımına açılması ile devam etmiş, sağlık kurumlarımızın altyapısı ve kalitesi iyileştirilerek, sayısal imkanları geliştirilerek tüm dünyaya örnek olarak gösterilen bir sağlık dönüşümüne imza atılmıştır.

HERHANGİ BİR AKSAMAYA MÜSAMAHA GÖSTERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR: Tasarruf gerekçesi ile sağlık hizmetlerinde herhangi bir aksamaya müsamaha göstermemiz mümkün değildir. Ancak bu yaklaşım, israftan kaçınılmayacağı anlamına gelmemektedir. Mevcut ekonomik şartlar içerisinde, israf kalemlerinin engellenmesi konusunda kurumlarımızın, diğer tüm kamu kurumları gibi birtakım tedbirler almaya çalışması da gereklidir.

BAKANLIĞIMIZ TİTİZLİKLE TAKİP EDİYOR: Aynı şekilde döviz kurundaki artış nedeniyle ithal edilen bazı ilaçların piyasada bulunmadığına dair haberler de çeşitli mecralarda yayınlanmaktadır. Mevcut durumu istismar ederek ilaç ve tıbbi malzemeye erişimi engelleyecek her türlü teşebbüs ve kamuoyunda erişimin engellendiği algısını oluşturacak faaliyetleri Bakanlığımız titizlikle takip etmektedir. Bütün ilaçların piyasada bulunması konusunda saha ekiplerimiz her zaman olduğu gibi denetimlerine devam etmektedir.

Tedavi alternatifi ya da eşdeğeri olmaması sebebiyle piyasada bulunması kritik önemde olan bir ürünün sadece fiyatı nedeniyle piyasada bulunmaz hale gelmesine asla müsaade etmemekteyiz. Halk sağlığı için gerekli olan bir ilacın bulunmaması halinde Bakanlığımız gerekli tedbirleri uygulamaya sokarak hastalarımızın mağduriyetine izin vermeyecektir.Sağlık Bakanlığı olarak ekonomik dalgalanmaların herhangi bir şekilde sağlık hizmetlerini, dolayısıyla vatandaşlarımızın sağlığını etkilememesi için gerekli tedbirleri almış olduğumuz hususunda kamuoyunu bilgilendiririz."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (7)
 • .......Kandırılmak istemiyoruz. .................Köprü Yol Dehliz Tünel değil, Almanya seviyesinde Demokrasi, Hukuk Devleti Asgari ücret, emekli maaşı sağlık hizmeti ve Eğitim sistemi istiyoruz ...

  (0) (5)

 • ülkeye aldıkları suriyeliler hastaneleride bitirdi.hastanelere gidenlerin %90 ı suriyeli.ülkenin anasını aglatılar ekonomiyi bitirdiler anbarlarda yiyecek bırakmadılar oluk oluk para akıttı hükümet.onların ceremesinide türk vatandaşları çekiyor.suriyede işid bitti ama hala ülkelerine gönderilmiyorlar.bayramlarda gezmeye gidip tekrar geliyorlar ye kürküm ye olayına döndü iş

  (0) (6)

 • bursada suriyeliler yüzünden hastanelerde sürünüyoruz...ulan kendi memleketimizde mülteci olduk...diş için bile 2-3 sefer randevu ertelediler yoğunluktan dolayı...şeyini sallasan suriyeli ve afgana çarpıyor...

  (0) (7)

 • Saray giderlerinde herhangi bir tasarrufa gidilmiyor. Yazlık 2. sarayın yapımına tam hız devam, Savurganlık had safhada ama vatandaştan fedakarlık bekleniyor.

  (0) (6)

 • Elektrik, su,doğalgaz, mazot-benzin-gaz indirimlerini bekliyoruz

  (0) (7)

Tüm Yorumlar