18 Temmuz 2018 13:51

Saatler geri alınacak mı kış saati uygulaması MEB'den açıklama

Saatler geri alınacak mı kış saati uygulaması MEB'den açıklama

Saatler geri alınacak kış saati uygulamasına 2017 ne zaman geçilecek? Kış saati uygulamasına geçilip geçilmeyeceği binlerce vatandaş tarafından merak ediliyor. Saati geri alma kış saati uygulaması ile ilgili MEB'den son dakika açıklama geldi.

Bu yıl kış saati uygulamasına geçilecek mi saatleri geri alınacak mı sorusu yanıt buldu. Sonbaharın gelmesiyle birlikte vatandaşlar saatlerin geri alınıp alınmayacağı merak ediliyor. İlk açıklama MEB'den geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınladı. İllerdeki okul başlama saatleri buna göre ayarlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde, yeni öğretim yılında okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladığı ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayınlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması” istendi.

Bundan dolayı, “Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi” talimatı verildi. Tüm valiliklere gönderilen genelgede her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istendi. Okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı. Genelgede akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.

KAYIT PARASI İSTEYENE İŞLEM YAPILACAK

Genelgede, ayrıca velilerden kayıt ücreti adı altında ücret talep edilmemesi gerektiği hatırlatılarak, isteyen okul yöneticileri hakkında işlem yapılacağı kaydedildi.

İSTANBUL’DA 08.00’DEN ÖNCE ZİL ÇALMAYACAK

Geçen yıl sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Uykulu gözlerle dersbaşı yapan öğrenciler için İstanbul Valiliği bu seneye yönelik yeni bir adım atarak, ilçe milli eğitim müdürlükleri yanında kaymakamlıklara ve ilçe emniyet müdürlüklerine de gönderilen yazıyla ikili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatı verdi. Yeni uygulama tekli eğitim yapan okulları memnun ederken ikili öğretim olan kurumlarda ders çıkış saati 19.00’u bulacak. İstanbul Valiliği’ndeki yetkililerden alınan bilgilere göre, geçen sene başlanan yaz saati uygulaması ardından velilerin isteği üzerine bu karar alındı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (7)
 • Gecen sene. Bu uygulama kaldirildigi icin 500 milyon dolar zarar ettik. Asiri yuklenmelerden dolayi elektrik kesintileri yasandi. Bunun adi geri kalmislikta istar etmek...

  (0) (0)

 • bu saat yazında kışında iyi bir uygulama. geri alınması kimseye bir şey kazandırmıyor. bu saatle devam edilsin ve artık geri alınma diye bir şey söz konusu olmasın. geri alınca da saat 16 da her yer karanlık oluyor. aralıkın yarısından sonra saatler ilerliyor zaten. geri saat onyıllardır bu ülkeye çok enerji kaybettirdi. ve nihayet anlaşılıp bitirildi. 50 yaşındayım ve hep bunu savundum.

  (0) (23)

 • Yahu avrupa bile halen devam ediyor buna biz neden uymuyoruz

  (17) (2)

 • Tabi Türkiye de bir tek istanbul var değil mi istanbulda 8 de çalacakmış ders zili. Ya gerçekten komiksiniz.

  (20) (5)

 • sabahın zifir karanlığında okula gitmesin yok akşamın karanlğığına kalmasın. yok kardeşim başka dünya yok, bu dünyanında düzeni bu. ya sabahın karanlığında gidecek çocuk ya da akşamın karanlığında gelecek. akılı selim düşünün sabah erken giden çocuk akşam erken gelir.

  (2) (22)

Tüm Yorumlar