22 Ekim 2018 11:28

Rusya'dan flaş açıklama: Türk akımını riske atar

Rusya'dan flaş açıklama: Türk akımını riske atar

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının, TürkAkım ve Kuzey Akım 2 de dahil olmak üzere boru hattı projelerinin tamamlanmasına yönelik risk oluşturduğu belirtildi.

Rus enerji şirketi Gazprom tarafından yayınlanan raporda ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarının şirketin yabancı yatırımcılarını olumsuz yönde etkileyebileceği belirtildi.

Yaptırımlar nedeniyle TürkAkım ve Kuzey Akım 2 gibi projeler de dahil olmak üzere tüm boru hattı projelerinin tamamlanmasına yönelik riskler oluştuğuna işaret edilen raporda, “Söz konusu risklerin doğru bir şekilde analiz edilebilmesi için ABD Hazine Bakanlığının yaptırımların kapsamını açıklığa kavuşturması gerekmektedir.” ifadesi kullanıldı.

TEDBİR KOYMA YETKİSİ

ABD tarafından 2 Ağustos’ta yürürlüğe konulan yeni yasayla, ABD başkanı, Rus boru hatlarının yapımı ve bakımı için yatırım yapan, teknoloji tedarik eden veya Rus şirketlerine hizmet veren herhangi bir kişiye veya şirkete kısıtlayıcı tedbir koyma konusunda yetkilendirilmişti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) tarafından bir süre önce yayınlanan raporda, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları nedeniyle Avrupa doğalgaz piyasasında belirsizlik oluştuğu öne sürülmüştü.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • yanlızsa git yanına fetocü terörörörörörist

  (0) (0)

 • arkadaş neymiş bu abd dünyanın baş belası derhal yıkılması lazım bu zulümler böyle devam edemez

  (0) (0)

 • Fetöcü Misafir sen de git yanına yanlız bırakma.

  (0) (3)

 • dokunmayın garibe yanında kol saati var

  (0) (1)

 • Zarrab cezaevinde çok yalnız!

  (5) (6)

Tüm Yorumlar