18 Ocak 2019 23:43

Rusya'dan çok sert çıkış: 'Devlet kurmaya çalışıyorlar!'

Rusya'dan çok sert çıkış: 'Devlet kurmaya çalışıyorlar!'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye politikasını sert sözlerle eleştirdi. Lavrov, “ABD’nin adımları daha çok Suriye topraklarının büyük bölümünde, Fırat Nehri’nin doğu yakasından Irak sınırına kadar bir bölümde devlet benzeri bir yapı oluşturma yolunda ilerliyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’deki farklı Kürt gruplara yaklaşımını göz ardı etmenin dar bir bakış açısı olduğunu savunarak “Bu dar bakış açısının sonuçlarını şimdi görüyoruz” dedi.

Lavrov, başkent Moskova’da Belçikalı mevkidaşı Didier Reynders’le düzenlediği basın toplantısında, ABD’yi Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan tek taraflı adımlar atmakla suçladı.

ABD’nin, Suriye’de uzun süre, belki de sonsuza kadar kalmayı planladığını savunan Lavrov, “ABD, Suriye’de herkes için kabul edilebilir bir güç değişikliğiyle noktalanacak istikrarlı bir siyasi süreç oluşana kadar kalmak istediğini belirtiyor. Bu, rejim değişikliği demektir” diye konuştu.

"DEVLET BENZERİ YAPI KURMAK İSTİYORLAR"

Lavrov, ABD’yi, Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan tek taraflı adımlar atmakla suçlayarak “ABD’nin attığı adımların, Fırat Nehri’nin doğusundan başlayarak Irak sınırına kadar devlet benzeri bir yapı oluşturmaya yönelik olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin, Suriye’nin kuzeyindeki eylemlerine de değinen Lavrov, şöyle konuştu: “ABD, herkesin ama özellikle de Türkiye’nin bu planlara yönelik itirazına rağmen sınır gücü kuvvetleri kurarak SDG’ye (PYD/PKK) geniş mali yardımlar yaptı. Türkiye’nin farklı Kürt gruplara yaklaşımını biliyoruz. Bu farklı şekillerde değerlendirilebilir ancak bu yaklaşım bir gerçek ve bunu tamamen göz ardı etmek dar bir bakış açısı. Bu dar bakış açısının Afrin de dahil olmak üzere yarattığı durumu görüyoruz.”

Lavrov, Kürtlerin Suriye’deki siyasi çözüm süreçlerine katılmasından yana olduklarını yineleyerek Kürtlerin, Suriye toplumunun değişmez bir parçası olduğunu söyledi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • 40 senedir bildiğimiz ve hatta bayatlamış vede küflenmiş bu haberi Moskova tekrar ısıtıp Dünyaya yeni duyuruyor. Abdnin bir Terör Devleti kuracağını bütün Dünya biliyor zaten!

  (1) (1)

 • Günaydın moskova. O değil de siz buna karşı Türkiye ye daha fazla nasıl yardımcı olabilirsiniz bunları duymak isteriz 👍

  (1) (5)

 • terörist ülke abd ortadoğuda kan ve göz yaşı olsun istiyor o nedenle ortadoğudaki tüm terör örgütlerinin kurucusu ve finanssörüdür terörist devlet abd devlet olma vasfını itirmiştir .türkiye terörist ülke abd ile tüm ilişkilerini kesmelidir.

  (5) (6)

 • Moskof ayısı sendede bir sürü kürtler gibi etnik grup var.mesela çecenler.akilli ol.sen ülken içinde bölünme olsun isyermisin

  (3) (4)

 • olayın farkındayizki oradayız geziye gitmiş gibi halimizmi var.

  (7) (6)

Tüm Yorumlar