11 Aralık 2018 05:30

Rusya'da özel olarak eğitildiler: Türkiye'ye geliyorlar!

Rusya'da özel olarak eğitildiler: Türkiye'ye geliyorlar!

Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çalışmak üzere Rusya Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi'nde nükleer enerji alanında eğitim gören Türk öğrencilerden 35'inin mezun olduğu belirtildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş.'den yapılan açıklamaya göre, 6,5 yıllık eğitim programını tamamlayarak tez çalışmalarını başarıyla sunan 35 Türk öğrenci mezun oldu. Mezunlar, Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) işe alınacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç, Rusya'daki nükleer enerji eğitimine talebin yüksek olduğunu belirterek, "İlk Türk nükleer uzmanlarının dünyanın ilk nükleer güç santralinin yapıldığı şehirde eğitim görmelerinin sembolik bir anlamı var. Aldıkları bu eğitimin sonrasında genç uzmanlarımız, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralinin yapımında görev alacaklar. Öğrencilerimizin mezun olması, Akkuyu NGS projesinin gerçekleştirilmesine yönelik önemli bir aşamadır" ifadesini kullandı.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev de verilen eğitimin dünyadaki en iyi eğitim programlarından biri olduğunu ve nükleer enerji sektörünün pek çok ülkede dinamik şekilde gelişen alanlar arasında yer aldığını kaydetti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • Kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, iktisat, işletme, maliye benzeri bölümlerle insanların vakitleri boşuna harcanmasın. Çocuklarda kendilerini üniversite bitirdim zannetmesin. Bunlar kahvehanelerde de rahatlıkla öğrenilecek konular. Oralarda bu bölümlerdeki proflardan daha bilgili adamlar var. İşsizlik yatağı bölümler oraları.

  (0) (1)

 • işte bu gençlerin çalışabileceği ortam oluşturulmalı ona göre üniversiteye gidilmeli.binlerce iktisat işletme maliye mezunu var hepsi işsiz.kısıtlama getirilmeli üniversite bölümlerine

  (1) (6)

 • Yani,Turkiye deki okullar,universiteler falan hec bir sey degil.Bir sey ogretmiyorlar.Simdiye kadar en az 20 tane falan nukleer santral olmasi lazimdi

  (0) (2)

 • Dikkat edinde cokcuklari harcamasinlar.

  (3) (4)

Tüm Yorumlar