16 Aralık 2018 06:51

Rusya açıkladı: Tümü etkisiz hale getirildi

Rusya açıkladı: Tümü etkisiz hale getirildi

Rusya’nın Suriye’deki Hmeymim Üssü'ne havan topu saldırısı düzenleyen militan grupları etkisiz hale getirdiği iddia edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 31 Aralık 2017’de Hmeymim Hava Üssü'ne havan topuyla saldırı düzenleyen militanların İdlib’in batı sınırına yakın bir bölgede tespit edildikleri belirtildi.

Bölgede militanlara ait bir insansız hava aracı (İHA) deposunun da tespit edildiğinin öne sürüldüğü açıklamada, “Suriye’deki Rus Özel Kuvvetlerinin (Spetsnaz) operasyonuyla İHA deposu yok edilirken, Hmeymim Üssü'ne havan topu saldırısı düzenleyen militan grupların tümü etkisiz hale getirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Suriye’deki üslerine yapılan saldırılarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün yaptığı telefon görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunarak, “Düzenlenen saldırıları kimlerin provoke ettiğini ve arkasındakileri biliyoruz. Bu saldırıların arkasında Türk devleti ve Türk ordusu olmadığına eminim.”demişti.

RUSYA'YA SALDIRILAR

Rus Kommersant gazetesinin 4 Ocak'ta yayımlanan haberinde, Rusya'nın, Suriye'nin Lazkiye ilinde bulunan Hmeymim Üssü'ne "muhalif gruplar" tarafından 31 Aralık 2017'de yapılan havan saldırısında 10'dan fazla askerin yaralandığı ve en az 7 savaş uçağının kullanılamaz hale geldiği iddia edilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları "kısmen" yalanlayarak, üslere yapılan saldırıda 2 askerin hayatını kaybettiğini, 7 savaş uçağının imha edildiğine yönelik iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını bildirmişti.

Saldırıyı daha önce ismi duyulmayan "Özgür Alevi Hareketi" adlı bir grup üstlenmişti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • Kesin feto o gruplara söylemiş rusya ya saldır

  (2) (3)

 • Bu teror orgutleri ticaret sicil gazetesinde, resmi gazete de falan mi ilan ediliyor. Ne sacma sapan biseydir ya. Dun pkk, bugun ypg, sdg, hpg vs. Ozunde iki grup var muslumanlar ve küffar. Kuffar = Yahudiler.

  (1) (2)

 • Fetö her yere sızmış. Şimdi AKP'li belediye başkanları Siyasiler dışarıda, garibanlar hapiste.................

  (2) (11)

 • Bugün Suriye de saldırı olmuş 1 askerimiz yaralanmış, bizde muhtemelen 35. defa bir gece ansızın girebiliriz der tepki gösteririz

  (3) (7)

 • Emekli olanların maaşlarında düzeltme sağlayacak intibak yeniden gündeme geldi. Anayasa Mahkemesi'nin kararı dört gözle beklenirken, uzmanlar seyyanen zammın şart olduğunu belirtti.

  (1) (2)

Tüm Yorumlar