19 Aralık 2018 18:59

Rus uzmandan kritik ziyaret için çarpıcı yorum! İşler değişiyor

Rus uzmandan kritik ziyaret için çarpıcı yorum! İşler değişiyor

Rusya merkezli Pasifik Ulusal Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör İldus Yarulin, Rusya ve Türkiye'nin Ortadoğu'daki rolü ve Erdoğan'ın ziyaretiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rus uzman İldus Yarulin, Moskova ve Ankara arasındaki diyaloğun, Ortadoğu'nun sorunlarının çözülmesinde önemli rolü olabileceğini belirtti.

Rusya merkezli Pasifik Ulusal Üniversitesi öğretim görevlisi Profesör İldus Yarulin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'nın Soçi kentinde dün yaptıkları görüşmeleri değerlendirdi.

"GÜÇ DAĞILIMINDA CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER VAR"

Ortadoğu'daki güç dağılımında gözle görülebilir değişiklikler olduğuna dikkat çeken Yarulin, Moskova'nın bölgede artan rolünün yanı sıra, bölgenin diğer aktörlerinin rolüne vurgu yaptı.

"İŞLER DEĞİŞİYOR, BÖLGE ÇOK AKTİF BİR ŞEKİLDE HAREKETLENDİ"

Yarulin, "Suriye çözüm sürecinin yanı sıra bölgede, Libya, Lübnan, Irak'taki istikrarsızlık gibi diğer pek çok sorun kalmaya devam ediyor. Özellikle bu noktada Rusya ve Türkiye'nin bu konuların çözümündeki işbirliği çok önemli olabilir. Zamanında Rusya bu sürece katılmıştı, Türkiye de katılmıştı, fakat o kadar da güçlü bir aktör değildi, zira pek çok konuda ABD ağır basıyordu. Fakat şimdi durum değişiyor, Ortadoğu çok aktif bir şekilde hareketlendi.

"YENİ BİR GRUP OLUŞTU, ABD BİR PARÇA YOLUNU KAYBETTİ"

Ortadoğu'da belirleyici rolde olacak ciddi aktörlerden yeni bir grubun oluştuğunu düşünüyorum. Zira Amerikalılar orada bir parça ‘yolunu kaybetti', Avrupa ülkeleriyse aktif katılımcı olarak hiç görünmüyor.

"RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ TÜM SIKINTILAR ÇÖZÜLDÜ"

İran, bilakis, çok aktif bir şekilde çalışıyor. Ayrıca şu anda Rusya ile Türkiye arasında tüm sıkıntıların çözülmüş olduğu iyi ilişkilerin gelişmesinin, bana göre Ortadoğu'daki birçok sorunun çözümü için olumlu bir hava oluştuğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • Bence rusya daha günenilir bir ülke

  (0) (0)

 • DÜNYANIN BAŞINA BELA OLAN HAYDUT DEVLET BÜYÜK ŞEYTAN ABD, BİR AN ÖNCE BELANI BULURSUN İNŞALLAH

  (7) (2)

 • RUSYAYA GÜVENİM AZ NE ZAMAN A.B.D. NİN BAŞI SIKIŞSA RUSYA KURTARIYOR VE SURİYE IRAK LİBYA GİBİ DOSTULARI YALNIZ BIRAKTI RUSYADA A.B.D. BAĞIMLISI.

  (0) (0)

 • Rusya, Türkiye, İran üçlüsünün ortaklığı, ABD VE AB yi ÇILDIRTIYOR.. Korkudan AB Ülkeleri AB ordusu kuruyor.

  (5) (1)

 • HIYAR DİYENE BİR AVUÇ TUZ İLE KOŞMAYALIM DA TEDBİRLİ OLUP, HADİ HAYIRLISI OLSUN DİYELİM.

  (3) (10)

Tüm Yorumlar