13 Aralık 2018 08:02

Rus rublesi dolar karşısında eridi 2016'dan beri en düşük seviye

Rus rublesi dolar karşısında eridi 2016'dan beri en düşük seviye

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları nedeniyle Rus rublesi dolar karşısındaki düşüşünü bugün de sürdürerek 3 Ağustos 2016’dan beri en düşük seviye olan 67,09’a geriledi.

ABD’nin, İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle Rusya’ya yönelik açıkladığı yeni yaptırımların ardından Rus rublesi dolar karşısında bugün de düşüşünü devam ettiriyor.

Rus rublesi dolar karşısında günün ilk yarısında 3 Ağustos 2016’dan beri en düşük seviye olan 67,09’a gerilerken, Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Rus rublesinde yaşanan dalgalanmalar, ABD’nin yeni yaptırımlarıyla ilgili. Elimizde söz konusu dalgalanmayı durduracak yeterli enstrümanlar bulunmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

ABD'NİN YAPTIRINMLARI GAYRİMEŞRU: Moskova Borsası Endeksi (MICEX) de yüzde 1,2 değer kaybederek 2.282 puana gerilerken, RTS endeksi yüzde 2,3 düşüşle 1.072 puana indi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarını gayrimeşru gördüklerini belirterek, "ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları kesinlikle kabul edilemez. Salisbury olayında yaşananlarla ilgili Rusya’nın katılımına yönelik suçlamaları reddediyoruz." demişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hafta yapılan açıklamada, Skripal ve kızının İngiltere’de zehirlenmesi nedeniyle Moskova’ya uygulanacak yeni yaptırımların 22 Ağustos'ta yürürlüğe gireceği bildirilmişti. Söz konusu yaptırımlar kapsamında ilk etapta Rusya’nın ihracatının ve finansman erişiminin kısıtlandığı ifade edilirken, Rusya’nın gelecekte kimyasal silah kullanmayacağına dair garanti vermemesi halinde Rus havayolu şirketi Aeroflot'un ABD'ye uçuşlarının engellenmesi dahil, çok sayıda ek yaptırımın devreye gireceği belirtilmişti.

Dolar/TL zirvenin de zirvesinde! Dolar 6 TL'yi euro 7 TL'yi geçti 10.8.2018

Dünya Ticaret Örgütü Başkanı Roberto Azevedo uyardı! Durum çok ciddi

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (22)
 • reisi yetirdirtmeyiz, dis guclerin oyunu bu, dolarlari bozun...

  (1) (1)

 • milletin akli ile dalga gecmeyin...

  (0) (0)

 • Ruble çok erimiş gerçekten % 0.10 . Rubleden bahsedip yön saptırmak diye buna denir.

  (5) (4)

 • Amerika ekonomi savaşı başlatmış bazı aptal insanlr hala farkında değil Türkiye İran ve Rusya ya karışı bu mesajı kimse anlamıyor ne papaz Trump bir sözü var dünya barişı diyor burdaki söz dünyanın gücü bende akıllı olun diyor

  (1) (5)

 • çok şükür tl nin böyle sorunları yok.

  (12) (10)

Tüm Yorumlar