21 Mayıs 2018 08:22

İFTAR SAATİ

İstanbul
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce

Referandum iptal olur mu CHP ikinci kozunu oynadı!

Referandum iptal olur mu CHP ikinci kozunu oynadı!

Referandum sonuçları iptal olur mu? YSK'nın başvuruları reddetmesi üzerine CHP, Danıştay'a gitme kararı almıştı. CHP bugün Danıştay'a resmi başvuruyu yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi-CHP, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin kararının iptali talebiyle Danıştay'a gitti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan yaptığı yazılı açıklamada "Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay'da dava açıyoruz" demişti. 

CHP’li Tezcan, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Danıştay’a dava dilekçesinin bugün verileceği belirterek, şu açıklamaları yapmıştı. 

"Mühürsüz oy pusulalarının geçerli kabul edilmesine ilişkin YSK işleminin iptali talebiyle bugün Danıştay’da dava açıyoruz. Ayrıca dava sonuna kadar halkoylaması sonuçlarının kesinleştirilmesinin önlenmesi için yürütmeyi durdurma talep ediyoruz. Avukatımız Atilla Kart bugün Danıştay’a dava dilekçesini verdikten sonra saat 16.00’da YSK önünde gerekli açıklamaları yapacaktır. İster hayır ister evet demiş olsun oy kullanan 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz."

DİLEKÇE DANIŞTAY'A ULAŞTI

CHP'nin avukatı ve eski Konya Milletvekili Atilla Kart, CHP'nin mühürsüz oyların geçersiz sayılması ve referandum sonuçlarının yürütmesinin durdurulması talebini içeren dilekçeyi bugün saat 16.00 sıralarında Danıştay'a verdi. 

Atilla Kart, başvuru öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan'ın referandum sonuçlarının itiraza kapalı olduğu yönündeki açıklamasına yanıt verdi. Kart, "Anayasa açık. İdari işlemler denetime tabi. Yargı demokrasiye sahip çıkmak zorunda" dedi. 

Kart özetle şu ifadeleri kullandı:

"80 milyon vatandaşımızın hak ve hukukuna sahip çıkıyoruz. Yargı organları seçimlerin denetimiyle sorumludur. Burada tam kanunsuzluk hali söz konusu. Hukuka ve yasaya aykırılıktan söz etmiyorum. Yok hükmünde olan idari bir işlemden söz ediyorum. Anayasa kurumların büyük ölçüde işlevini kaybetmesine rağmen biz halen Türkiye'de temel ifade edecek yargı mercilerinin varlığına inanıyoruz. Bu mercilerin de buna sahip çıkma sorumluluğu olduğuna inanıyoruz.

Orada talebimiz kabul edildiği takdirde Danıştay'ın gerekçesi önemlidir. Yaptığımız başvurunun niteliğine göre gerekçe çok açıktır. Mühürsüz olduğu açık olan o oyların, bu nasıl anlaşılacak? Yeniden tasnifi gerekir. Geçersiz sayılan zarf ve pusulalara yönelik tutanak tutulmaması başlı başına sakatlıktır.

Bu karar netleşmeden YSK'nın seçim sonuçlarını kesinleştirmemesi gerekir. YSK, bu kadar açık ihlale rağmen, kanunsuzluk olgularına rağmen seçim sonucunu kesinleştirme yoluna gittiği takdirde yeni bir anayasa ihlaline yol açmıştır. AYM ve AİHM'e şu anda da başvuru yapılabilir. Bizim yaptığımız başvurunun bireysel başvuru kapsamındaki başvurularla alakası yok. 

Buradan bu kadar net olan olgulara rağmen olumsuz bir karar çıkması takdirde iç ve uluslararası kanun anlamında gerekli değerlendirme yapılacaktır. Hayır oyu verenler arasında da mühürsüz oy kullananlar var. Hem evet hem hayır oyu veren vatandaşlarımızın iradesine sahip çıkıyoruz." 

YSK BAŞVURULARI REDDETMİŞTİ

YSK, 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunun iptali için üç siyasi parti tarafından yapılan başvuruları reddetmişti. Kurul'un konuyla ilgili gerekçeli kararının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

YSK Başkanı yapılan eleştiriler için ne dedi?

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (38)
 • Bunlara takılıp da yapılacak çalışmalardan geri durmak sadece bu adamlara değil, bu adamların bel bağladığı efendilerine saha açmak olur. Aksine; alanı genişletmek için daha dirayetli durmak ve çok çalışmak şarttır. Allah c.c. yar ve yardımcımız olsun.

  (0) (1)

 • Danıştaydan sonra sırada Sayıştay ve Yargıtay mı var?

  (1) (2)

 • iptal olsada olmasada ülke ortadan ikiye ayrıldı.Atatürk Cumhuriyet sistemi kaldırıldı.Yazık oldu ülkeme .çok üzülüyoz çok

  (2) (0)

 • 80 milyon insandan biri olarak CHP benim adıma hiç bir hakkımı korumasın.Eminim Evet oyu kullanan hiç kimse CHP nin bir şey yapmasını istemez.Sadece kendi taraftarları adına nereye isterse başvursun.Hayatta başarısızlıklar.

  (68) (29)

 • Madem HILE yapilmadi,korkunuz neden?cikip %50 nin hakkini yemeyiz deyip tekrar referandum yapilir..

  (10) (2)

Tüm Yorumlar