22 Ekim 2018 10:45

Özel okullarla ilgili çok önemli gelişme!

Özel okullarla ilgili çok önemli gelişme!

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG’un kaldırılmasının ardından isteyen özel okulların yapılacak merkezi sınavla öğrenci almasına karar verdi.

TEOG’un kaldırılmasının ardından yeni liseye giriş sistemi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenleyeceği merkezi sınavla öğrenci almak isteyen özel okulların talebi kabul edildi.

Türkiye Özel Okullar Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, MEB’de yapılan görüşme sonucunda isteyen özel okullara MEB’in yapacağı sınavın sonuçları kullanılarak yerleştirme yapılması önerisi onaylandı. Kayıt takvimi geçen yılki gibi devam edecek. Kayıt süreci ve yerleştirme ile ilgili detaylar daha sonra yeni sistemle ilgili MEB’in yapacağı açıklamayla netleşecek.

Derneğin açıklaması şöyle: “Sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarla yapılan toplantıda, ortak bir görüşle bu yıl için Bakanlığın yapacağı sınavın sonuçlarına göre değerlendirme ve yerleştirme yapılacağı daha önce belirtilmişti. Bakanlıkla, onay alma ve teknik detaylar konusunda yapılan görüşme sonucu, sınavla öğrenci almak isteyen özel okullarımıza, Bakanlığın yapacağı sınavın sonuçları kullanılarak yerleştirme yapılacağı netleştirildi. Özel okullara öğrenci alımı ile ilgili kayıt takvimi geçen yıl olduğu gibi yapılacak. Kayıt süreci ve yerleştirmeye dair esaslar, Bakanlığın sınav sistemi ile ilgili açıklayacağı bilgiler çerçevesinde ayrıca kamuoyu ile paylaşılacak.”

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • EĞİTİM SİSTEMİ 2 GÜNDE BİR DEĞİŞİYOR, DERSANELER AÇIK HALEN. ÖZEL OKULLAR ALABİLDİĞİNE PAHALI. OHOOOOO

  (0) (0)

 • bu hökemet eğitimi öldürdü

  (0) (1)

 • parası olmayan ne yapsın

  (1) (0)

 • 40 sene hocalık ettim. Bütün kalbimle, bütün gayretimle çalıştım ve 25 sene tebeşir kullandığım halde bir kerecik olsun bütün tebeşir kullanmayıp karatahtanın alt tablasında yığılan leblebi kadar, fındık kadar tebeşirleri kullandım. Niye öyle yaptığımı da talebelerim bilirlerdi. Ama duyuyorum ki devlet okulları iflas etmiş. Kimse bir kurtuluş yolu bilmediği gibi,özel okullar gene devrede. Veliler ilgisiz. Aybaşı dışında bir kaygı kalmamış öğretmenlerde. Olgunluk veya sonrasındaki mezuniyet imtihanları öleli 40 yıl olmak üzere. Okullar yolgeçen hanı. Lise talebesinin okuması kıt. Ve bir terane: Ezbercilik kötüdür. Sorun bakalım, bir tek şiiri ezbere bilen talebe oranı yüzde kaç? Fikret'in SİS şiirini ezbere okuyabilecek tek öğrenci bulursanız, kutuplara göçeceğim.

  (4) (13)

 • E sende çocuğunu özel okula gönderecek para ararsın artık

  (5) (1)

Tüm Yorumlar