18 Temmuz 2018 15:33

Oturarak çalışanlar dikkat ölü popo sendorumuna yakalanmış olabilirsiniz

Oturarak çalışanlar dikkat ölü popo sendorumuna yakalanmış olabilirsiniz

Ölü popo sendromunu hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat eğer fazla haraket etmiyor ve günün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, sizde de olabilir. Peki ölü pop sendromu nedir?Kaynak: Ölü popo sendromu sizde de olabilir

Ölü popo sendromunu hiç duymamış olabilirsiniz. Fakat eğer fazla haraket etmiyor ve günün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, sizde de olabilir. Peki ölü pop sendromu nedir?

Ölü popo sendromunu daha önce hiç duymamış olsanız da eğer masa başı bir işte çalışıyorsanız ya da günün çoğunu oturarak geçiriyoesanız, sizde de olması mümkün. 

ÖLÜ POPO SENDROMU NEDİR?

Ohio State Wexner Tıp Merkezi’nde, fizik terapist Chris Kolba‘nın tarafından başlatılan ölü popo sendromu, özellikle masa başında oturan kişilerde görülen duruş bozukluğundan sebep kalça bölgesindeki gluteus medius adlı kasların çalışmaması ile ortaya çıkıyor.


Ölü popo sendromu aslında henüz araştırma aşamasında, resmi olarak bir hastalık değil fakat kasların gerektiği gibi çalışmamasından sebep bel ve ayaklarda ağrılara yol açtığı düşünülüyor. 

Ölü popo sendromu yaşayıp yaşamadığınızı küçük bir testle siz de ölçebilirsiniz.
Ayağa kalkın ve ileriye geniş bir adım atın. Eğer pelvisin, bacağınızı attığınız yöne kayıyorsa ölü popo sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.
 

Kaynak: Ölü popo sendromu sizde de olabilir

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (0)