24 Haziran 2018 17:21

ÖSYM Başkanı'ndan 15 dakika açıklaması

ÖSYM Başkanı'ndan 15 dakika açıklaması

ÖSYM'den beklenen 15 dakika açıklaması geldi. Üniversiteye giriş için 2 milyon 265 bin 902 adayın başvurduğu YGS bu yıl ilk kez uygulanan ‘15 dakika kuralı’ tartışmaları devam ederken ÖSYM Başkanı konu ile ilgili konuştu. İşte o açıklama...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin defalarca yaptığı “09.45’ten sonra sınav binalarına kimse alınmayacak” uyarısından haberi olmadığı için YGS’ye giremeyenlerin ağlayan görüntüleri önceki gün ekranlara yansıdı.

Bir dakika farkla sınava alınmayanlar oldu. Velilerle polis ve güvenlik arasında çıkan tartışmalar zaman zaman cam kırmaya, kapı tekmelemeye kadar vardı. Yeni uygulama nedeniyle YGS’ye giremeyenler, mağdur olduklarını belirtirken, telafi sınavı yapılmasını talep etti. Yaşananlar Meclis gündemine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

"YAPACAK BAŞKA BİR ŞEY YOK"

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir ise, Hürriyet’e yaptığı açıklamada “Çok üzgünüm, yapacak başka bir şey yok” diye konuştu. Başkan Demir, şöyle dedi: “Bu yıl adaylar sınava giriş belgesini internetten indirirken ekrana büyük harflerle ‘Salonlara 09.45’te alınıyor, geç kalan alınmayacak’ diye duyuru koyduk. Yanında ‘Okudum, anladım’ butonu vardı. Adaylar, onu işaretlemeden belgesini alamadı. Buna rağmen geciken oldu.

       

Kapıdaki herkes alındı, arama içeride yapıldı. Yapacak bir şey yok, üzüntü verici. Ama bir kuralı hayata geçirmenin başka yolu yok. ‘Haberim yoktu’ diyen olacak. Hâlâ giriş belgesi, nüfus cüzdanı olmadan gelen var. Kurala aykırı davrananları sıfırlamanın imkânı yok.”

Hukukçular, sınav belgesinde uyarı olduğu için dava açılsa bile kazanılamayacağını söyledi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan, “Önceden duyurulmasaydı şekil, usul sakatlığı oluştururdu. Dava sonucu yeni sınav açılması şeklinde olamaz, çünkü genel bir sınav. Hukuka aykırı bulunursa tazminat talebiyle sonuçlanabilir” dedi.

YASAL HAKLARIMI KULLANACAĞIM

YGS’ye İzmir’de katılması gereken Dilara Filiz ise, “Sınavdan bir saat önce okula gittim. Hava soğuk ve yağmurluydu. Bir kafeye girdim. 09.40 gibi okuldaydım ama güvenlik geç kaldığımı söyledi. Annem onlarla tartıştı. Bu, zaman kaybettirdi. 15-20 saniye kadar geç kaldığımı düşünüyorum. Hukuki haklarımı kullanacağım. Bir yıllık emeğimin böyle boşa gitmesini istemiyorum. Telafi sınavı talep ediyorum” diye konuştu.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (14)
 • böyle saçmalıkmı olur. bunun yagmuru var trafıgı var. herşeyi hesaba katmaları gerekiyordu. yazıklar olsun.

  (1) (0)

 • Bu sınavlar 3 ayda bir kere yapılmalı. Sonuçları ise ortalaması 500, standart sapması 100 olacak şekilde normalize edilmeli. Zor veya kolay sınav problemi ortadan kalkar. Öğrenciler de en yüksek aldığı puanla üniversite başvurusu yapar.Sınavı kaçıran 3 ay sonra tekrar sınava girer.

  (0) (0)

 • Oluyor terslikler gezi eylemlerinin olduğu dönemde bir pazar açıköğretim sınavına girecektim lakin o yol bir tıkalı araçlar ilerlemiyor tabi geç kaldım ve yine gittim baktım herkes çıkmış görevli hoca son kontrollerini yapıyor o zaman o gezicilerin Allah belasını versin demiştim ben değil kaç kişi takıldı yolda sınava giremedi karşılaştım birileriyle.Bu 15 dk kuralı kalkmalı öğrenciler son yarım saat kalaya kadar sınava alınmalı ne yaparsa artık bir yıl gidiyor

  (0) (1)

 • ÖSYM sınav müracaat formunda herkesin adresi bulunduğu halde neden senelerdir ve ısrarla yakın bir okula yönlendirilmez anlamak mümkün değil... evime yakın yürüme mesafesinde bir sürü okul var ve bu okullarda da sınavlar yapılıyor ama benim sınava gireceğim okul 20 km.uzakta...Buyrun burdan yakın...

  (0) (2)

 • bu nasıl bi mantık 100 binlerce çocuktan elbet birileri kaza geçirecek, hastalanacak, öngörülmeyecek şekilde sınava bir kaç dakika geç kalacak, bu sınav dediğiniz o gençlerin geleceği, tabi siz zamanında ÖSYM yi gönül rahatlığıyla fetö ye devrettiğiniz de de 100 binlerce gencin geleceği ile oynayıp kul hakkı yediğinizin farkında değildiniz ki bu gün farkında olasınız

  (2) (1)

Tüm Yorumlar