17 Kasım 2018 15:41

Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Ordumuzun itibarı

22 Nisan 2003 günü, Erbil’deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargâhı’nda görev yapan 3 subay ve 8 astsubay, “Türkiye’den gelen bir insani yardım konvoyuna eskortluk etmek üzere” gittikleri Kerkük’te gözaltına alınmış, ertesi gün de Amerikan askerî personeli eşliğinde Türkiye’ye gönderilerek, Irak’tan sınırdışı edilmişlerdi.

12 Haziran 2007’de Ümraniye Çakmak Mahallesi’nde bir gecekonduda bulunduğu söylenen 27 el bombasıyla Ergenekon davası başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmayı, örgütlü suçlara bakmakla görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz yürüttü. Kendisi şuanda FETÖ’den aranmakta ve yurt dışına kaçmış bulunmakta.

20 Ocak 2010’da Taraf Gazetesi’nin manşetinde darbe planı olarak duyurduğu “Balyoz Harekat Planı” başlıklı haber, adı mehmetçik olan ordumuzun Fatih ve Beyazıt camilerinde bomba patlatarak hükümeti sıkıyönetim ilan etmeye zorlayacağı, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jetinin düşürülerek halkın galeyana getirilmesi sağlayacağı ve akabinde darbe zemini oluşacağı yazıyordu. Böylelikle 250’si tutuklu olmak üzere 362 muvazzaf ve emekli subay halkın gözü önünde yargılanmaya başladı. Başta Samanyolu Televizyonu ve Zaman Gazetesi olmak üzere bir çok yayında vatan hainliği ile ordumuzun şerefli askerlerine itibar suikasti bir kere daha düzenlenmiş oldu. Haberi yapan Taraf Gazetesi 27 Temmuz 2016 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname ile kapatıldı ama olan itibarı zedelendiği için intihar eden komutanlara, ömrü hapiste çürüyen askerlere oldu.

Ordumuza düzenlenen itibar suikastlerinin tamamını yazmaya kalksak buraya sığdıramayız. Tahminen sizin de okumak için o kadar uzun vaktiniz olmayacaktır. Keza her biri düşmana saldırıda kullanmak üzere en adi yöntemleri anlatan ayrı bir tez konusudur fakat biz, ne 2003’te ne 2007’de ne de 2010’da olup bitenlerden ders almadık. Ortadoğu coğrafyasında dimdik durabilmemizi sağlayan yegane güç olan askerlerimize sahip çıkmak yerine her defasında siyasetin ortasına çekmeye çalışıyoruz.

Öncelikle belirtmek isterim, Afrin Fatih’i Temel Komutan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir diğer aday İnce’nin eleştirildiği konuşmayı alkışlaması kesinlikle doğru değildir fakat salondaki herkes alkışlarken kendisinin alkışlamaması da başka bir mesaj içerecekti ve yine kendisi toplum önünde hedef noktasına gelecekti. O konuşma sonrasında ne yaparsa yapsın, birileri kendisini itham edecekti. TESK’in iftarına davet edilmesine rağmen katılmasaydı da başına yine bunlar gelecekti.

Ne yaparsanız yapın, eleştirileceksiniz, küçük düşürüleceksiniz hatta apoletlerinizin söküleceği söylenecek çünkü hiçbirimiz yaşananlardan ders almıyoruz. Aynı oyunu bize defalarca oynuyorlar ve biz her defasında bu oyuna kanıyoruz.

Vatan görevini yapanlar bilir, komutanın asker üzerindeki emrinin koşulsuz yerine getirilmesinin sebebi yasalar değil, itibardır. Her alt rütbe, üstündekinin söylediklerini sorgusuz sualsiz yerine getirir. Hiç düşünmeden denileni yapar çünkü denilen şeyin vatan ve millet için olduğunu bilir.

Apoletlerinin söküleceği söylenen bir general, dün Afrin operasyonunun başındaydı, yarın belki Sincar operasyonunu yönetecek.

Siyasetçilerin konuşma yapacağı yerlere, askerlerin, hakimlerin ve imamların dahil edilmemesi üzerine bir an önce mevzuat oluşturmak gerek. En azından bu kez ders almak mecburiyetindeyiz.
Aksi durumda, olan yine bize olacaktır.
Vesselam.