16 Ocak 2019 09:40

Müftü fetvayı verdi: 'Faiz haram değil'

Müftü fetvayı verdi: 'Faiz haram değil'

Mısır Müftüsü Şevki Allam, Mısır vatandaşlarına paralarını bankalara yatırma çağrısı yaptı. Müftü, bankaların vereceği faizin de haram olmayacağını savundu.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin yönetimi ekonomik zorluklarla başa çıkamaz ve IMF'den kredi alırken Mısır Müftüsü Şevki Allam'dan dikkat çekici bir açıklama geldi.

Mısır halkını 'paralarını bankalara yatırarak ekonomiye destek vermeye' çağıran müftü, 'bankaya konulan paranın ekonomik yatırım' olduğunu savundu.

Mısır'da yayın yapan El Nas kanalına konuşan Allam, bankaların tüzel kişilik sayıldığını, İslam'daki faiz yasağının ise gerçek kişiler arasında geçerli olduğunu dile getirdi.

"DİNİ-VATANİ GÖREV"

Kısa süre önce 2. dönem cumhurbaşkanlığına resmen başlayan Sisi'nin ekonomi politikalarına destek oluşturmaya çalışan Mısır Müftüsü, ''Bankaya konulan para ekonomik yatırımdır. Ekonomiyi desteklemek, dini ve vatani bir görevdir'' vurgusu yaptı.

Sünni İslam teolojisinin beşiği kabul edilen Kahire'deki El Ezher Üniversitesi de 2002 yılında Hüsnü Mübarek yönetiminin hükümetin faizle borçlanmayı öngören tasarısına destek vermişti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (62)
 • İslam dinini yozlaştırmak adına ne fitne varsa bu mısır'ın el-ezher yetiştirmelerinden çıkıyor.Allah bu dine kim zarar veriyor ise o nu ''KAHHAR''esması hakkı için kahretsin

  (0) (1)

 • Eğer bu müftü böyle bir şey söyledi ise Allah onu kahretsin, hem bu dünyasını, hem de öbür dünyasını yıkmış olur.

  (0) (3)

 • aslanım dikkat et sapla samanı karıştırma. bu fetvayı müftü veriyor. Davutoğlu din alimi değil. Kimsenin Davutoğluna inanarak faiz helaldir diyecek hali yok.

  (0) (0)

 • Niye şaşırıyorsunuz ki bu kadar? Dune kadar Başbakanlık yapan Davutoğlu faiz ceken esnaf sayısı arttı Allah'a hamdolsun deyip kendi küfürlerine şahit tutmadılar mi bizi? Allah'ın kanunlarının olmadığı bir ülkede hangi isim altında olursa olsun OY KULLANMAK ŞIRKTIR! Ister AKP ister HDP olsun farketmez.

  (8) (0)

 • Eskiden bankalar yoktu ve Kuranda bankaya yatirilan para geliri haramdir diye bir ayet yoktur. Insanlarin bir birine para verip ve fazlasiyla almak yani RIBA vardir. bu haramdir. Kendi kafalarina gore fetvalar verip insanlarin gunahina girmeyin.Bankalara yatirilan paralarin geliri kãr payidir. Haram degildir.

  (29) (16)

Tüm Yorumlar