20 Temmuz 2018 21:30

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor bunu yapmayana 8 maaş ceza

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor bunu yapmayana 8 maaş ceza

Milyonlarca çalışan ve iş vereni ilgilendiren işe iade davalarında süre kritik öneme sahip. Peki işe iade davası açmak için şartlar neler?

Çalışma hayatıyla ilgili yasalarımızda çeşitli güvenceler bulunuyor. Bunlardan birisi de işçilerin haksız yere çıkarıldıklarında işe geri dönme hakları. Sürenin büyük önemli taşıdığı bu davalarda mahkemenin kararına göre sekiz maaşa kadar tazminat da kazanıyor.

Hem işveren hem de çalışan açısından 1'er aylık süreler var. Çalışan bir ay içinde davayı açmak, işveren de bir ay içinde işçisini yeniden işe almak zorunda.

Sabah'ın haberine göre işe geri dönüş davası açabilmek için işyerinde en az 6 ay çalışma şartı bulunuyor. Yine işyerinizde 30 ve daha fazla işçi olması şartı da aranıyor.

Aynı işyerinin tüm şubelerindeki çalışan sayısı dikkate alınıyor unutmayın. Davayı bir ay içinde açtıktan sonra sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor. Mahkemeler işverenin sizi tekrar işe almama ihtimaline göre burada tazminat da belirliyor.

Bu da sekiz maaşa kadar çıkıyor. Dava bittikten sonra 10 gün içinde işverene yazılı olarak başvurmanız gerekiyor. Bu başvurudan sonra işveren bir ay içinde sizi işe başlatmak zorunda. Bunu yapmaz ise mahkemenin belirlediği tazminatı ödüyor.

ARABULUCU 3 HAFTADA ÇÖZECEK

İş mahkemelerinin yapısını değiştirecek yasa tasarısı komisyondan geçti yakında yasalaşacak. Böylece yukarıda bahsettiğimiz işe iade davaları da önce arabulucuya gidecek. Burada arabulucu hem işe iade kararını hem de işe başlatılmaması durumunda ödenecek tazminatı belirleyecek. Bu tür davalar 3 hafta içinde çözülecek ve aylar hatta yıllar süren mahkeme süreci de sona erecek. Eğer arabulucu ile sorun çözülemezse dava yoluna gidilecek. Ancak dava açmanın ilk şartı arabulucuya gidilmesi olacak.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (3)
  • bayan bakana yazık ettiler, onu o kadar cimri göstermenin haberinde bile değil. makyaj mı bütün bunlar yoksa bakanın bir fonksiyonu yok mu, emir üstten gelmiş demek ki! yüzde üç buçuk verin bari de çalışanlarla eşit olsun çünkü onlarında g. üç buçuk atıyor...

    (0) (0)

  • bu gidişle ülkede çalışan adam kalmayacak işçi bunu yaparsa işçi şunu yaparsa.adam gibi çalışanı işveren neden işten çıkarsın yerine ondan daha iyisinmi alacak işçi çalışmasın işten kaytarsın yaptığı işle iş yerine zarar versin işyeri disiplin uymasın her sabah işe geç gelsin.ama işveren işten çıkarmasın hiçbir işveren düzgün çalışan adamı işten çıkarmaz bu ülkede işveren olmak bilmem ne olmaktan daha kötü devletin tüm kurumlarının pençesi üzerinde .birde bu gibi saçmalıklarla üç beş çalışan var onlarında kafasını bulandırmayın.işveren yeterince işsizlik maaşı ödüyor yeterince sülük var bu ülkede yeni sülükler çıkarmayın.

    (0) (2)

  • YA MİLLET AKLINI ÇALMAYIN İŞÇİ DE BUNU KAYITSIZ ŞARTSIZ VERİLMİŞ BİR HAK OLARAK GÖRÜYOR, PEKİ İŞÇİ O İŞYERİNDE İADE DAVASINDAN SONRA HUZURLU BİR ŞEKİLDE ÇALIŞACAKMI, O İADE DAVALARI NI AÇACAĞI DAVA İLE AVUKATLARA KAZANDIRACAK VE ÇIĞU DAVALARDA KAYBEDİLİP BİR DE MAHKEME MASRAFLARI İLE İŞÇİ KAYBEDECEK.

    (0) (0)

Tüm Yorumlar