19 Eylül 2018 04:59

MHP'den yeni değişikliğe çok sert tepki

MHP'den yeni değişikliğe çok sert tepki

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarıyla ilgili yapılan düzenlemelere karşı çıktı. Usta, Erdoğan'ın TEOG açıklamalarını eleştirirken, yeni üniversite sınavını ise rezalet olarak niteledi.

YÖK'ün açıkladığı üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine MHP'den sert tepki geldi. MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, birinci sınav sonucu olmadan öğrencinin ikinci sınava girmesiyle ilgili düzenleme için "rezalet" yorumunda bulundu. 

TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada bu yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Usta, TEOG değişikliğiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini eleştirerek, Erdoğan'ın açıklama yaptığı anda hem Başbakan'ın hem de Milli Eğitim Bakanı ile milli eğitimle ilgili herkesin çizildiğini öne sürdü. Üniversite sistemiyle ilgili YÖK'ün açıkladığı yeni düzenlemeyi de eleştiren Uslu şöyle konuştu:

"2 milyon öğrenciyi ilgilendiren konuda paldır küldür bir karar almak ciddi ölçüde belirsizlik yaratıyor, bunu bir görmemiz lazım. Şimdi, tek günde yapılacak. Güya ‘İki sınavdan kurtarıyoruz’ diyoruz fakat tek güne iki sınav konuluyor. Şimdi, birinci sınavda barajı aşanlar ikinci sınava girecek. Bir saat içerisinde sınav sonuçları belli olmayacağına göre ne olacak? Birinci sınav sonucu açıklanmadan öğrenci kendi kanaatine göre ‘Ha, benim birinci sınavım iyi geçti, birinci sınavı geçmiş olabilirim, ikinci sınava girerim’ diyecek, bu şekilde bir sınava girecek. Böyle bir rezalet görülmedi.

"BU YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ LAZIM"

Ya, buna bir bakmak lazım, bu yanlıştan vazgeçmek lazım. Yani zaten bir içerik değişikliği yok, yapılan değişiklik şekilsel bir değişiklik. Yani şekilsel değişiklik yaptıkça da daha kötü bir şey yapılıyor. Ha ‘İçerik değişikliği var’ deniliyorsa o zaman millî eğitim gibi bir sistemde bu kadar çok içerik değişikliği olmaz. Nereden bakarsanız bakın, yapılan yanlıştır, bu yanlıştan dönülmesi lazım, öğrencilerimizi daha fazla tedirgin etmeyelim.”

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (10)
 • Türklerin ana yurdu Orta Asya’dır.Geniş düzlüklerden ve yüksek platolardan oluşan geniş bozkırların ve çöllerin bulunduğu bir bölgedir.........

  (0) (3)

 • İnandırıcı olmamış, biraz daha çalış.

  (0) (1)

 • günaydın sesinizi duyabildik nafile çünkü siyasi ömrünüz sona ermek üzere.

  (0) (3)

 • Değirmen sele gitmiş bu arkadaş kapının kolunu arıyor memleket değil tımarhane

  (0) (5)

 • "Yeni üniversite sınavını ise rezalet olarak niteledi." Bunlar boş konuşmalar, siz parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçmek için kayıtsız şartsız destek vereceksin. Şimdi de lambur, lumbur öteceksin. Sizin açıklamalarınızı bu düzenlemeleri yaptıran ve yapanlardan kimse nazari dikkate almaz. Millet ise hiç hükmünde kabul eder. Boş konuşmalar. Dünyada bir siyasi partinin, başka bir siyasi partiye kayıtsız şartsız teslim olduğu örneği MHP' den başka yok.

  (0) (8)

Tüm Yorumlar