19 Aralık 2018 19:28

MHP’de af yasası hazırlığı

MHP’de af yasası hazırlığı

MHP Genel Merkezi, af yasa teklifi ile ilgili çalışmalara başladı. MHP’nin, yeni yasama döneminde, Ekim ayı gibi Meclis’e sunmak üzere çalıştığı teklifin, “devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme şeklinde getirileceği” belirtiliyor.

Olağanüstü halin (OHAL) kaldırılmasının ardından terörle mücadelenin aksamaması amacıyla hazırlanan ve MHP genel başkan yardımcılarının üzerinde çalıştığı “kader mahkumlarına affı” öngören yasa teklifinin Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin daha önceden çizdiği sınırlar üzerinde olacağı belirtiliyor.

Edinilen bilgiye göre, Türk Ceza Yasası’nda (TCK) da yer bulan “tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek”, “üstsoy veya altsoydan birine, eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, gebe olduğu bilinen kadına karşı, kan gütme ve töre saikiyle adam öldürmeye teşebbüs” suçları kapsam dışı olacak. Yine FETÖ, PKK, YPG, DHKP-C gibi terör örgütlerine üye olanlar, üye olmakla birlikte cürüm işleyenler, çocukları cinsel yönden istismar eden, çocukları kaçırıp, kasten öldüren, kadınlara yönelik şiddet uygulayan ve ölüme sebebiyet veren kişiler de “af kapsamı” dışında tutulacak. Bununla birlikte “uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişiler, uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişiler” de MHP’nin teklifine göre, aftan yararlanamayacak.

BORÇLULARA DA AF

MHP’nin teklifinde, daha önce AK Parti hükümetinin de gündeme getirdiği ve “banka borçularına” yönelik de affın geleceği belirtiliyor. Buna göre, iflastan ötürü borçlarını ödeyemediği için cezaevinde bulunan kişiler, “ticari suçlular” da af kapsamında olacak. Bununla birlikte “basit hırsızlık” diye adlandırılan suçlarının da af kapsamı içinde değerlendirildiği belirtiliyor. MHP’nin teklifinde, “suçu ne olursa olsun, haklarında yakalama, tutuklama veya mahkumiyet kararı bulunup da firar halinde olanların, belli bir süre içinde resmi makamlara başvurup, teslim olmayanların da aftan yararlanmasının” söz konusu olamayacağı tartışılıyor. Devletin mülkünde olan ormanlık alanlara zarar veren kişiler de anayasa gereği af kapsamı dışında tutulacak

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (24)
 • Devlet bahcelı sesımızı duysun afff ıstıruz madur aıleler olarak cok maduruz qozumuz kulamız haberlerde cıktı cıkacak dıye

  (0) (3)

 • Bahceli hic ailenden katledilenler oldumu hic canini yakip hapis yatan varmı yok o yuzden o icerde ki katillerin nasil canlar yaktigini bilemezssin. Benim canimi yaktiklar kardesim 33yasinda felc kaldi kardesimin hayallerini umut karini katlettiler.. Benim kardesim bir daha yuruyemeyecekk benim kardesimin altini temizliyirummm bebek beziyle bagliyorumm Sen hic canindan can koparamlarin cezasiz elini kolunnu sallayarak gezmesinin nasil bir duygu oldugunu bilirmisin bilemezssin.oldu cikar affi katiller ciksinlar bir daha can yaksinlar can yaksinlar diye cikarmak istemeni anlamis degilim Sen zannediyirmusun cikinca baska canlar yakmiycaklar yooo oyle degil iste Allah siradakilere sabir versinn onlar cikinca bir af daha cikar nasil olsa katilleri savunan destekleyen Bahceli babalari sagol sun... Baska islerle ugras San daha iyi olacakkk. Nedir af af diye cirpinmann vicdan gerek vicdan n..

  (1) (11)

 • milletin derdiyle ilgilenen yok ki

  (0) (1)

 • bak MHP bu işi artık çok sulandırdın ne affı kardeşim suç işleyen cezasını çeker, zaten şimdi ceza yok adam yaralayan kişi serbest kalıyor adalet yok bir de aftan bahsedip ortalık bulandırmayın. aftan kimseye fayda gelmez. af sonucu hep sıkıntı olmuştur. bakın geçmişte af sonrasına görün. neyin inadını yapıyorsunuz arkadaş. Rahşan affını yerden yere vuran siz değil miydiniz. boş işlerle uğraşmayın. terör ve cinsel istismara idam yasa tasarısını neden meclise getirmiyorsunuz. ben mi sunacağım meclise.

  (0) (7)

 • af af af bu milet ne çektiyse hep bu aflar yüzünden çekti. Bu ülkede doğru dürüst cezasını çeken yok ki, o yüzden de suçların önü alınamıyor.

  (1) (11)

Tüm Yorumlar