17 Kasım 2018 20:16

Marketlerdeki etiketlerde indirim oyunu

Marketlerdeki etiketlerde indirim oyunu

Döviz kuru artışını bahane ederek fahiş oranlarda zam yapan marketler, tepkiler ve hükümetin kestiği cezalarla strateji değiştirdi. Marketler şimdi de etiketlerle sahte indirim kampanyaları yapmaya başladı.

Döviz kurundaki yükselişi bahane ederek fiyatlarına fahiş zam yapan ve gramaj oyunuyla örtülü fiyat artışı yapan fırsatçı marketler vatandaş tepki gösterip, hükümet ceza kesince yeni bir yöntem keşfetti. Marketlerde bu seferde 'sözde indirim harekatı' başladı. "Her gün düşük fiyat", "Bu markete özel", "Bu etiketi takip et", "Çok iyi fiyat" başlıklarıyla indirim algısı yaratmaya çalışan marketler, azalan tüketici ziyaretleri ve düşen sepet ortalamalarını bu şekilde yükseltmeye çalışıyor.

YAPILAN İNDİRİM SAHTE Mİ?
Sabah’ın haberine göre; Tüketiciler marketlerin indirim yazılarının 'sahte' olduğunu belirtiyor. Patatesten domatese, makarnadan salçaya kadar aldıkları ürünlerde fiyatların artık günlük değiştiğini belirten tüketiciler, gramaj oyunundan sonra indirim oyunuyla vatandaşın yanıltıldığını söylüyor. Özellikle fiyatları artırıp sonra üzerini çizip 'indirim' yazan marketler, gerçek fiyatları vatandaşa indirimli gibi pazarlıyor.

ET FİYATLARI DÜŞTÜ
Marketlerde en dikkat çekenlerden biri de kırmızı et fiyatları. Şarbon haberleri nedeniyle kasap reyonlarına talep azalınca marketler de indirime sarıldı. Kıyma 46 liradan 34.50'ye indi. Kasaplar indirime rağmen ete rağbet olmadığını söyledi. Bazı yerli firmaların şarbon nedeniyle yüzde 100 doğal etiketiyle fiyatlara ekstra zam yaptığı gözlendi.

TİCARET BAKANLIĞI DENETLİYOR

Ticaret Bakanlığı, döviz kurundaki geçici dalgalanmaları bahane edip fiyatları artıran spekülatörlere yönelik 81 ilde eş zamanlı denetim başlatmıştı. Denetim ekipleri fiyatların aylık değişimlerini inceliyor. Normalin üzerindeki artışlarla ilgili işlem başlatılıyor. Denetimler 3 koldan gerçekleştiriliyor. Aykırılık tespit edilenlere cezai hükümler çerçevesinde yaptırım uygulanıyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (9)
 • Bu tür marketleri DEŞİFRE EDİN Vatandaş bilsin ona göre alış-veriş yapsın. İsim isim açıklayın, bizde bilelim tavrımızı koyalım, vatandaş olarak o marketlere o ürünlere boykot uygulayalım.

  (0) (1)

 • Türkiyenin bütün illerinde ilçelerinde şubeleride bulunan marketler zincirinde 5 kiloluk abant marka suyu altı ay önce 1700 tl alınıyordu şimdi aynı marka su 2500 tl altı ayda suya yüzde elli zam geldi insanda biraz vicdan olur kur yükselişini bahane ederek haksız kazanç sağlayanların hesabının sorulması gerkiyor bu dünyada hesap vermeyenler yarın Allahın huzuruna cıktığında nasıl hesap verecekler onu düşünmüyorlarmı

  (0) (1)

 • Yalan diyen alçak olsun mu? 3.5 lira olan 850 gr.salça 10 liraya satılıyor.artik bir kaşık salça 1 liradir. Oy vermeye devam. Ver mehteri veeeeeeeer!

  (0) (2)

 • onun için ben alış verişimi biriktirmeden her gün azar azar yapıyorum hem param bende kalıyor hem de ufaz zararlarla atlatıyorum.

  (0) (2)

 • ismini açıklamak istemiyorum ama,yine bu marketlerden birinde alışveriş yapmıştım,az ürün aldığım için etiket fiyatlarını hatırlıyordum,kasadan ödeme yaptım fişimi aldım ödediğim para 10 tl fazla çıktı,ürünlerin fiyatlarına fiş üzerinde tek tek baktım bazıları etiket fiyatından yüksekti,itiraz ettim,bana söylenen etiketin personel tarafından değiştirilmediği oldu ve bir özürle geciştirdiler,sonra anladımki gerçekten bu şekilde kazıklanıyormuşuz,düşünün ki ben az aldım ve farkına vardım 10 tl cebimde kaldı,ya alışveriş arabasını dolduran müşteriler nasıl takip etsin ,kasadan toplam ne tutar çıkıyorsa ödeyip çıkıyorlar mağazadan,belkide 40 tl belki 50 tl belkide fazla kazıklanıyorlardır bu şekilde,burdan herkese tavsiyem alışverişten sonra mağazaya girip etiket fiyatlarını fiş üzerinden tekrar kontrol etsinler

  (0) (3)

Tüm Yorumlar