19 Haziran 2018 01:53

Macron'dan ABD ve Kuzey Kore'ye çağrı

Macron'dan ABD ve Kuzey Kore'ye çağrı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ve Kuzey Kore'ye gerginliği tırmandıracak söz ve eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD ve Kuzey Kore'ye gerginliği tırmandıracak söz ve eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

Macron, yaptığı yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin oluşturduğu balistik ve nükleer tehdit konusunda kaygı duyduğunu belirtti.

Uluslararası toplumun, "Kuzey Kore'nin önkoşulsuz diyaloğu başlatmasını" sağlaması gerektiğini vurgulayan Macron, bu süreçte Fransa'nın müttefikleri ve bölgedeki ortaklarıyla dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore, hafta içinde ABD askeri üslerinin bulunduğu Guam'a Hwasong-12 orta-uzun menzilli balistik füze saldırısı hazırlığında olduğunu duyurmuş, bu, ABD'nin şiddetli tepkisine neden olmuştu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesinde Kore Yarımadası'ndaki soruna ilişkin ilgili tüm taraflara "itidal" çağrısında bulunmuştu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yönetiminin hedefindeki Guam'da ABD'nin önemli askeri varlığı bulunuyor.

Kuzey Kore'ye 2 bin deniz mili uzaklıkta olan adada, Guam Deniz Üssü ve Andersen Hava Üssü'nde konuşlu 4 bin civarında Amerikan askeri görev yapıyor.

Adada bir THAAD sisteminin yanı sıra nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçakları ve sayısı belirtilmeyen savaş uçakları bulunuyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (3)
  • 2)4.yol:türki cumhuriyetler üzerinden rusya ve kARAdeniz e oradan da bulgaristan üzerinden avrupa içlerine uzanan yol.böylelikle türkiye baypas edilmiş,abd nin katılımıyla çüçlenmiş olur.dünya barışına da katkı sağlamış olur kanatındayım.

    (0) (0)

  • 1)çin devletinin ipek yolu projesi konusunda, abd nin anlaşmaya varması dünya barışını da katkı yapar kanısındayım.4 yoldan bir ipek yolu faydalı olacaktır.1.yol: çin denizinden, deniz yolu ile afrika nın deniz ülkelerine izlenecek güvenli rota.2.yol: asya daki türki cumhuriyetlerinden geçirilerek iran,bae,s.arabistan,mısır üzerinden afrika nın içlerindeki devletlere uzanan yol.3 .yol:iran üzerinden geçirilerek,ırak ve suriye de kurulacak kürt devleti üzerinden akdeniz e, oradan gemilerle akdeniz e kıyısı olan avrupa devletlerine uzanan yol(bunun için kürt devletinin kurulması aşamasında devletlerin destek olması elzem olur).

    (0) (0)

  • Abd ve KKore de tamam Macron abi dediler.

    (0) (0)

Tüm Yorumlar