20 Ekim 2018 07:42

Macaristan'a iltica eden folklorcular için flaş hamle

Macaristan'a iltica eden folklorcular için flaş hamle

16 kişi gittikleri Macaristan'dan 6 kişi döndükleri ortaya çıkan halk oyunları ekibinin kayıplara karışan üyeleri için İnterpol'den bilgi istendiği ortaya çıktı.

Son dönemde benzeri dernekler üzerinden lisans alanlar inceleniyor. Türkiye’ye dönmeyen 11 kişinin akibetinin öğrenilmesi, Macaristan’da mı yoksa başka ülkeye mi geçtiklerinin belirlenmesi için ise İnterpol üzerinden bilgi talebinde bulunuldu. Hürriyet'in haberine göre, savcılık, emniyet ile Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin incelemeleri sürüyor. Soruşturma kapsamında grubu yurtdışına götüren organizasyon şirketinin sahibi Y.K.’nın ifadesine başvuruldu. Y.K., yurtdışına götürdüğü kişilerin herhangi bir terör örgütüyle bağlantılarının bulunmadığını, hepsinin savcılıktan sabıka kaydı aldığını söyledi.

LİSANS ALANLARA İNCELEME: Farklı mesleklere mensup ve hepsi 20 yaş üstü 16 kişilik gruba, Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Gençlik ve Spor Kulubü Derneği üzerinden halk oyunları ekibi lisansı çıkarılması da inceleniyor. Halk oyunlarıyla ilgisi bulunmayan bu kişilere nasıl lisans çıkarıldığı araştırılıyor. Benzeri dernekler üzerinden son dönemde çıkarılan lisanslar da mercek altında.

GRİ PASAPORTA DENETİM: Halk Oyunları Federasyonu’nun onayının ardından resmi yazıyla Ankara Emniyeti Pasaport Şube’sinde gri (hizmet) pasaportu verilmesi de inceleme konusu. Bundan sonra uluslararası turnuvalar, milli müsabakalara katılanların dışında gri pasaport talepleri detaylı araştırılacak.

Türk folklorcüler Macaristan'a iltica etti!

 

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • Kesinlikle gri pasaport amacı dışında kullanılmakta, incelemeye alınmalı bunu onaylıyorum. Alanların yarısı zaten folklor grubu kuruyor, devletin sırtından tüm masrafları karşılanıyor....iyi...derece geliyor mu , hayır. Sayın valilerimiz her müracaata gelene onay vermeyiniz.

  (2) (5)

 • günaydııın memurlarınızın işgüzarlığı...

  (0) (0)

 • Gri pasaport alıp yurt dışına halk oyunları dansçı grubu gibi vizesiz geziler turlar düzenleyen bir çok şirket var. Şimdi mi haberiniz oldu.

  (1) (1)

 • HALK OYUNU EKİBİ, HALK OYUNLARI EKİBİ VB. DİYEBİLİRSİNİZ, FOLKLOR HALK BİLİMİ DEMEKTİR VE HALK BİLİMİ ALANI İLE UĞRAŞANLARA FOLKLORCU DENİLEBİLİR..

  (1) (0)

Tüm Yorumlar