16 Aralık 2018 07:12

Liselere giriş sınavı yine mi değişiyor? İşte yeni düzenleme...

Liselere giriş sınavı yine mi değişiyor? İşte yeni düzenleme...

Eğitimde kaliteyi artırmak için hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 15 Ekim'de açıklayacağı vizyon belgesiyle ilgili bazı ayrıntılar ortaya çıktı. Liselere Geçiş Sistemi'nde değişikliğe gidiliyor. Ancak sistem değil sınavdaki sorular değişecek.

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 15 Ekim'de açıklayacağı çalışmayla ilgili başlıklar netleşiyor. LGS'de ezbere dayalı sorular azaltılacak, öğrenmeye dayalı sorular artacak. Sınavda ağırlık verilecek sorular arasında teknoloji konuları da öne çıkacak.

SİSTEM DEĞİL SORULAR DEĞİŞİYOR... Buna göre; liselere geçiş sistemi veya müfredat değişikliği öngörülmüyor. Onun yerine sınavda sorulan soruların ağırlıklarıyla ilgili olarak bir düzenleme yapılması planlanıyor. Ortaokuldan, liselere geçiş sınavında ezbere dayalı soruların ağırlığı azalacak. 

FORMÜL AĞIRLIKLI SORU YER ALMAYACAK... Öğrencilere öğrenmeye ve yoruma dayalı sorular yöneltilecek. Öğrencilere sayısal bölüm sorularında formül ağırlıklı sorular yer almayacak. Ezbere dayalı eğitimin önüne geçmek içinde, deney ve gözleme dayalı öğrenme desteklenecek.

TEKNOLOJİ SORULARI ÖNE ÇIKACAK... Eğitimin geleceğe açılan kapısı olan Eğitim Bilişim Ağı'nın kapsamı genişletilerek içeriği güçlendirilecek. Her bir öğrencinin kullanımına ücretsiz olarak sunulan çevrimiçi bir sosyal eğitim platformu sayesinde LGS'ye girecek öğrencilere yol gösterilmiş olacak. Sınavda ağırlık verilecek sorular arasında teknoloji konuları da öne çıkacak.

DİL VE İLETİŞİM KURMA BECERİSİ... Derslerde dil ve iletişim kurma becerilerinin artırılmasına sağlanacak, bu kapsamda öğrencilerin kitap okuması teşvik edilecek. Sınavlardaki Türkçe sorular da bu değişiklik doğrultusunda yeniden değerlendirilecek.

YÖK İLE PROTOKOL GÜNDEMDE... Yeni düzenlemeler sadece öğrencileri kapsamayacak. Öğretmenlerin de öğretme becerilerini de geliştirecek eğitimler verilecek. Eğitimlerle birlikte öğretmen kalitesinin artırılması da sağlanacak. Öğretmen kalitesinin artışının sınavlardaki başarı oranını da artırması hedeflenmiş olacak. Sınavlarla ilgili örnek sorularda daha erken yayınlanacak. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, öğretmen eğitiminin, MEB, YÖK ve eğitim fakülteleriyle birlikte yapılandırılacağını bildirdi. Safran, "Bakanlığın projelerini YÖK yetkililerine anlatacağız. Bakan Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile yaptığımız ön görüşmede konuya ilişkin aldığımız prensip kararını bir protokole bağlayacağız" dedi.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (5)
 • Gelen gideni aratır okullarda ne veriliyorki sorular değişiyor değişmiş değişeceği kadar not ortalaması 90 olan çocukları sınava alırsın çalışmayan çocuk sınava girse ne değişiyor ortaokulda çkcuk boş yereöi çalışıyorda notu dikkate almıyorsun bidemilli eğitim bakanı öğregmx. Sorunlardan haberi yok uzaydaöı yaşıyor

  (0) (0)

 • yeter artık yazık bu çocuklara. değişmeyecek dediler yine soru türleri değişecekmiş . senenin başında ona göre kaynak alınıyor dersler başladı yeni bir daha soru türü değiştireceğiz diyorlar yeter yeter yeter.

  (0) (1)

 • Okulda işlenen müfredat belli müfredatta ne işliyorsan kolay orta ve zor sorulardan oluşan bir sınav yapar not ortalaması da dikkate alınır sonuca göre yerleştirilir, amaç objektif sınav yapmakmı yoksa din ağırlıklı okullara avantaş sağlamakmı bir karar verilirse olay çözülür

  (1) (2)

 • değişmeyen tek şey değişimdir bizim eğitim sistemimizn özeti...değişmeyen tek şey yüzsüzlüğümüzdür, bizim idarecilerin özeti

  (1) (1)

 • Biri olmadı başkası...Beceremiyorsanız çekip gidecek kadar da mı düşünceniz yok yahu? Pes yani pes...

  (2) (1)

Tüm Yorumlar