21 Kasım 2018 21:34

Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Kriz çıkmadan nasıl engellenir

2011 yılının kasım ayında, SU-24 tipi savaş uçağı Türkiye hava sahasını ihlal etmesi sebebiyle Türk F-16’lar tarafından düşürülmüştü. Bu vaka, FETÖ gibi devlet içi çetelerden herhangi birinin oyunu da olabilir, bizzat devlet aklının o anki refleksi de fakat akabinde gerçekleşen her gelişme, iktidarın bizatihi kendi tercihiydi.

Genelkurmay, “Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştu” şeklinde açıklamada yapmıştı fakat Cumhurbaşkanlığı “Rus uçağı” ve “düşürüldü” ibarelerini birlikte kullanarak duyuruda bulundu.

Daha sonrasında her iki taraf da sert açıklamalar yaptı, geri adım atmadı ve kriz tırmandı. Rusya’ya ürün tedarik eden ihracatçılarımız mallarını satamazken, turizmciler ise Rus’ların gelmemesi sebebiyle iflasın eşiğinden döndü hatta bazıları battı.

Daha önemlisi, Suriye’de Türkiye kuşatması vardı. Terör örgütü PKK, batının desteği ile neredeyse tüm Suriye sınırımızı işgal etmişti. Sınırlarımızı koruyamadığımız için sistematik şekilde terör saldırılarına maruz kalıyorduk. Arap dünyası ile kara sınırımız kesilmek üzereydi ve müdahale edebilmek için Rusya’ya muhtaçtık.

Tüm bunlar göz ardı edilerek, duruşumuzdan feragat etmedik, geri adım atmadık ta ki hem Rusya hem Avrupa Birliği hem de Amerika ile karşı karşıya gelene kadar. Tarihte bir ilk yaşanıyordu. Değerli yalnızlık söylemi slogandan ibaretti ve Türkiye’nin içinde bulunduğu durum sürdürülebilir değildi. Maalesef, düşürülen pilotun ailesinden özür dilemek ve tazminat ödemek zorunda kalacaktık.

Sonrasındaki tüm gelişmeler ise bizim lehimize gerçekleşti. PKK’ya ağır darbeler indirdik. Suriye’de çözüm masasına ağırlığımızı koyabildik. Her şey tam istediğimiz gibi olmasa da en azından menfaatlerimizi kısmen koruyabildik.

Öyle ise yenileceğimiz bilek güreşine girmeden önce, salondaki sloganları dinlemekten ziyade rakibi ve kendi durumumuzu tahlil etmemiz gerekmektedir. Yenilgi kaçınılmaz ise, boy ölçüşemiyorsak ya da yarış sonrasında kaybedeceklerimizi kaybetmeyi göze alamıyorsak o masaya hiç oturmamalıyız. Hatta güreş sürecine hiç girmemeliyiz yani sorunun çıkmasına müsaade etmemeliyiz.

Eğer birine yüklüce borçluysanız, borcunuzu ödemeden ondan bağımsız davranamazsınız. Bunu söylediğiniz zaman, ilk tepki “Ne yapalım boyun mu eğelim” oluyor. Hayır, ya borçlanmayacaksınız ya da borçlandığınız kişiyle kavga etmeyeceksiniz.

Keza 500 milyar dolara yakın borcu olan ülke, doların anavatanı ile dolar üzerinden didişmeye kalktığında sonucunda ne olduğunu ne yazık ki bir daha görmüş olduk.

Madem ekonomimiz kırılgan, madem kriz anında tavır değişikliğine gitmek zorunda kalacağız, madem süreç içerisinde olup biten her şey vatandaşın zararına olacak öyle ise krizin çıkmasına engel olacak şekilde politika üretmek zorundayız.

Bugün Rahip Brunson’u iade etmek ciddi bir hata olur. Yarın başkalarını da aynı şekilde talep ederler. Olması gereken, bu sürecin hiç yaşanmamasını sağlamaktır.

Oysa benzer durumu Rusya ile yaşadığımız süreçte de tecrübe etmiştik.

Vesselam.