25 Nisan 2018 12:03

Kızlarına öyle bir soyadı verdiler ki... Şoke olacaksınız

Kızlarına öyle bir soyadı verdiler ki... Şoke olacaksınız

ABD'de 23 aylık kızlarına "Allah" soyadını vermek isteyen ailenin, eyalet yönetimine karşı açtığı davayı kazandığı ve bebeğe doğum sertifikası verildiği bildirildi.

ABD medyasında yer alan habere göre, ABD'nin Georgia eyaletinin Atlanta kentinde yaşayan Elizabeth Handy ve Bilal Walk çifti, kızlarının doğum belgesinde "Zalykha Graceful Lorraina Allah" yazılmasını uygun bulmayan eyalet yönetimine karşı açtığı davayı kazandı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinin (ACLU), çift adına Fulton Yüksek Mahkemesinde açtığı davanın aile lehine sonuçlandığı ve eyalet yönetiminin "Allah" soyadını taşıyan bebeğe doğum sertifikasını verdiği kaydedildi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ACLU Georgia Bölgesi Başkanı Andrea Young, "Hiçbir yönetimin ebeveynlere, çocuklarına ne isim koyacaklarını dikte edemeyeceğini" ifade etti.

ASİL BİR İSİM OLDUĞU İÇİN BU İSMİ VERDİK

Geçen ay Walk-Handy çifti, "Asil bir isim olduğu" için kızlarının soyadını "Allah" olarak koyduklarını belirtmişlerdi.

Baba Walk, "Basitçe söylemek gerekirse isimlerimiz doğrultusunda hareket ettiğimize dair kişisel bir anlayışımız var. Bu konuda detay vermek istemiyoruz, önemli de değil. Önemli olan yasaların ne dediği ve ebeveynler olarak bizim haklarımız." açıklamasını yapmıştı. Ailenin avukatı Michael Baumrind de "Çocuğun ismine aile karar verir, eyalet değil. Bu basit bir durum." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Öte yandan, Georgia Kamu Sağlığı yetkilileri, eyalet kanunları gereğince bir bebeğin doğum belgesindeki soyadının, annesinin ya da babasınınki ile aynı olması veya ikisinin soyadının kombinasyonundan oluşması gerektiğini duyurmuş, ailenin talebini reddetmişti.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Bazı kesimler insanın kendine konulan isimlere göre bir yaşamının olduğuna inanırlar. AMA BENCE SAÇMA BİR İNANIŞ

    (0) (0)

  • Allah ismi şerifi,Allah u teala nın bütün ismi şeriflerini cem eden(toplayan)ismi şerifidir.hiçbir şehilde ism ,soyisim,lakap olarak konulamaz.eyalet yöetimi doğaru haraket etmiş fakat mahkeme son derece yalış bir karar vermiştir.temyiz de bu kararın bozulması dileğimle.

    (1) (1)

Tüm Yorumlar