19 Aralık 2018 18:53

Kılıçdaroğlu'na olay belediye soruları

Kılıçdaroğlu'na olay belediye soruları

Milliyet gazetesi yazarı Özay Şendir, CHP'li belediyelerle ilgili şok iddiaları köşesine taşıdı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sorular yöneltti.

AK Partili belediye başkanlarının istifa süreciyle ilgili Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a yönelik sert  eleştirleri gündemdeki yerini koruyor. Seçmen iradesinin çignendiğini savunan Kılıçdaroğlu'na Milliyet gazetesi yazarı Özay Şendir'den itiraz geldi.

Beşiktaş, Şişli, Adana ve Çanakkale'de CHP'li belediyelerle ilgili olayları köşesinde paylaşan Şendir, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na şu soruları yöneltiyor:

ŞİŞLİ VE BEŞİKTAŞ'TA YAŞANANLAR
“Seçimle gelen, seçimle gider” kuralı geçerliyse, şu an görevde olan tüm belediye başkanları  2019 yerel seçimlerinde yine aday gösterilecek mi? Seçilmiş bir belediye başkanını istifa ettirmekle genel başkan kararıyla tekrar aday göstermemek arasında ne fark var?

Mesela Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, 3 parti meclis üyesi, Beşiktaş İlçe Başkanlığı ve Şişli Belediye Başkanı’yla medyada geniş yer bulan tartışmalar yaşadı ama seçimle gelen seçimle gider diyorsanız Beşiktaş’ta aday değiştiremezsiniz.

ADANA CHP İL BAŞKANININ İDDİASI
Mesela Adana CHP İl Başkanı, CHP’li Seyhan İlçe Belediye Başkanı’nın 200 adamıyla parti binasını bastığını iddia etmişti. Seçimle gelen seçimle gider ilkesi gereği kimseye dokunmamak lazım, değil mi?

ÇANAKKALE'DE İKİ BELEDİYENİN KAVGASI
Mesela  her ikisi de CHP’li olan Çanakkale Belediye Başkanı ile Kepez  İlçe Belediye Başkanı arasında otobüslerin gideceği duraklar ve Çanakkalelileri erken indirme tehditli kavga yaşanıyor. Seçimle gelen seçimle gider ilkesi çerçevesinde tekrar aday olmalı ve kazanırlarsa kavgaya devam etmeliler değil mi?

Ön seçimden çıkmamış, genel merkezin atadığı belediye başkanları tartışması garip bir hale döndü.

Çoğu kendi özelliğinden değil, partinin adayı olduğu için seçilen başkanlara, gerektiğinde dokunmakla bir daha aday göstermemek arasında çok bir fark var mı?

Özaş Şendir'in yazısının tamamı

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • İYİ Parti’nin parti programında eşit vatandaşlık ve NATO maddelerine gelen yoğun eleştiriler karşısında Ümit Özdağ yaptığı bir açıklamayla NATO maddesini parti programına kendisinin koyduğunu açıklamıştı. (siyasetcafe)

  (0) (0)

 • ordan konuşup durmak dejenere kalmaktır.

  (0) (0)

 • KILIÇDAROĞLU KENDİ GÖLGESİNDEN KORKAN BİR LİDER, BANA DOKUNMASINLAR'DA BLD BAŞKANLARI NE YAPARSA YAPSIN DİYOR, CHP DE HERKES KENDİNİ DÜŞÜNÜR MİLLET VE PARTİ HERZAMAN İKİNCİ PLANDADIR, BU GENEL BŞK İÇİNDE AYNI, VEKİLLER İÇİNDE AYNI, BLD BAŞKANLARI İÇİNDE AYNI, GÜNDEMLERİNDE MİLLET VE ÜLKE MESELERİ OLAMAYAN TEK PARTİ CHP DİR....

  (1) (4)

 • Demokrasinin gereklerini en çok yerine getiren parti bence CHP'dir. Çünkü adamlar hep ön seçim yapıyor. AKP'liler ise göstermelik temayül yoklamaları yapıp, sandıkları açmadan genel merkeze gönderiyorlar. Oylar sayılmadan falan kişi öne çıktı deniliyor. Kim oldukları bilinmeyen birilerinin istediği kişi aday gösteriliyor. Sonra da yine birileri beğenmeyince ipleri çekiliyor.

  (0) (0)

 • Cevap veriyorum. VAR! Bir parti bir başkan adayını seçtiğinde ben de beğenirsem seçmen olarak oy veririm. Beğenmediğim kişiye de oy vermem. Ama benim oy verdiğim ve bu şehri bu kişi yönetsin dediğim kişiyi sonradan partiyle sorunu oldu diye değiştirmek doğru olmaz. Diyelim ki CHP çok dindar birini başkan adayı gösterdi ve seçilmesini sağladı. Sonra da baskı yapıp istifa ettirdi ve kimsenin sevmediği ya da tam zıt birini başkan olarak başa geçirdi. Sizce mantıklı mı?

  (0) (1)

Tüm Yorumlar