19 Aralık 2018 08:57

Kaportalı hibrit bisiklet TUBİTAK sergisinde ilgi odağı oldu

Kaportalı hibrit bisiklet TUBİTAK sergisinde ilgi odağı oldu

TUBİTAK'ın Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Kayseri Bölge Sergisi'ne katılan Çukurova Üniversitesi öğrencilerinden Mustafa Topal ve Remzi Can Akile'nin ürün geliştirme alanında hazırladıkları 3 tekerlekli, kaportalı hibrit bisiklet ilgi gördü.

TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri 2018 Kayseri Bölge Sergisi, Erciyes Üniversitesi Süleyman Demirel Spor Salonu'nda açıldı. 3 kategoride düzenlenen sergide en dikkat çeken projelerden biri, Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Mustafa Topal ve Remzi Can Akile'nin geliştirdikleri ve '3 Tekerlekli' ismini verdikleri kaportalı, hibrit bisiklet oldu.1 YILDA ÜRETİLDİ 15 BİN TL'YE MAL OLDU: Bisikletli birçok insanın ölümü ile sonuçlanan kazalardan etkilendiklerini belirten Topal ve Akile, 1 yıl çabayla yaptıkları bisikletin 15 bin liraya mal olduğunu, elektrikli ve manuel kullanım sağladığını söyledi. Proje sahiplerinden Remzi Can Akile, "Geliştirdiğimiz bu bisiklet, normal bisiklet pedalı ve elektrikli motor ile güçlendirildi. Hibrit bisikleti bu şekilde tasarlama nedenimiz, bisikletlilerin gündelik hayatta ve trafikte fark edilebilir olmasıdır. Ülkemizde meydana gelen ve bisikletlilerin karıştığı trafik kazalarının çoğu ölümle sonuçlanıyor. Kaza nedenine bakıldığında ise bisikletlilerin fark edilemediği ortaya çıkıyor. Bu nedenle 3 tekerlikli bisikletimizi aydınlatma için farları bulunan, hava şartlarından çok fazla etkilenmeyecek, kaportalı şekilde ürettik" dedi.AĞIRLIĞI 150 KG HIZI 50 KM: Projenin bir diğer ortağı Mustafa Topal ise "Bu bisikletin yapımında hafif ve dayanıklı alüminyum serilerden kullandık. Kabuk tabir edilen dış kısımda ise fiberglass malzemesini tercih ettik. Bisikletimiz 2 kişilik olup, ortalama ağırlığı 150 kilodur. Ortalama hızı 50 kilometredir" diye konuştu.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (2)
  • Hemen seri uretime gecmenizi bekliyoruz

    (0) (0)

  • SUPER BIR PROJE BIR AN ÖNCE PIYASADA GÖRMEK ISTIYORUZ TUTULUR HER ZAMAN ALICISI ÇIKAR ÖZELLIKLE BENZIN ÇOK PAHALANMIŞKEN ALICISI HEMEN ÇIKAR BIR AN ÖNCE PIYASAYA ÇIKARMANIZI BEKLERIM

    (0) (0)

Tüm Yorumlar