19 Kasım 2018 03:44

Ümit SAMİMİ umitsamimi@gmail.com

Kadına şiddet nasıl engellenir

Kadına yönelik şiddet tüm toplumlarda görünen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip bünye sadece kadına değil, hemcisine, hayvanlara, tabiata ve hatta kendi evlatlarına dahi şiddet uygular. Tedavisi elbette vardır fakat önce hastalığın nasıl bulaştığını bilmek, nerelerde ve hangi ortamlarda daha sık görüldüğünü, kimlerin bu hastalığa daha kolay yakalandığını tespit etmek gerekir.

2010 yılından bu yana en az 1950 kadın, hayatını gördüğü şiddet sebebiyle kaybetti. Öldürülen her iki kadından birinin faili ya eşi ya da erkek arkadaşıydı. En az 400 cinayet, ayrılık ya da boşanma sürecinde gerçekleştirildi. Tamamının tesadüf olması mümkün mü?

Aynı öğreti ile büyümüş, benzer durumlarda aynı tepkiyi veren binlerce insan farklı şekilde yetiştirilmiş olsaydı, ölümlerin yarısı engellenebilirdi.

KAMER Vakfı’nın 2014 yılında yürüttüğü Kadın Hakları İnsan Haklarıdır Projesi kapsamında şiddet başvurusu yapan 1.308 kadından alınan bilgiler doğrultusunda şiddete maruz kalan kadınların yarısından fazlası 18 yaşından önce evlendirilmiştir. Bu verinin tesadüf olması mümkün mü?

Başvuruda bulunan 1308 kadından 432’si yani her üç kadından birinin okuma yazması bulunmamaktadır. Sadece 69 tanesi üniversite eğitimi almış. Yani eğitim almamış ya da az eğitim almış kadınların neredeyse tamamı şiddete maruz kalırken, üniversite öğrenimini tamamlamış kadınların yaklaşık 1000’de 5’i şiddet görüyor.

1308 kadından 1098 tanesinin kendisine ait bir geliri bulunmamaktadır. Bir ihtiyacı olduğunda kocasından, babasından, abisinden para istemek zorunda. Onları ikna etmek, ihtiyacı olduğuna inandırmak mecburiyetinde. Bir nevi ekonomik ve hatta psikolojik şiddet.

147 tanesi intiharı düşünmüş fakat ya cesaret edememiş ya da çocuklarını bırakamamış. 48 tanesi intihara teşebbüs etmiş, neyseki kurtarılabilmiş. 37 tanesi ise defalarca intihar girişiminde bulunmuş fakat 1308 kadından sadece 154’ü boşanma davası açabilmiş. İntihar teşebbüsü şiddete maruz kalan kadınlar tarafından neredeyse boşanmaktan daha iyi bir seçenek olarak değerlendirilmiş.

Eğitim alamamış, kendi ayakları üzerinde durması mümkün olmayan, gidecek yeri bulunmayan, kocasına muhtaç kadınların fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddet görmesi zaten muhtemel değil midir?

Kadın\Erkek ayrımcılığı azaltılmadan,

Kadının toplumun her kademesindeki temsiliyeti arttırılmadan,

Kadının kendi ekonomik özgürlüğünü kazanması sağlanmadan, çalışma hayatına katılımı arttırılmadan,

Gelir eşitliği sağlanmadan,

En önemlisi, kadın – erkek ayırmaksızın herkesin doğru eğitim aldığı ortam kurulmadan, sadece cezai yaptırımlarla sonuç almak mümkün değildir.

Vesselam