24 Haziran 2018 17:31

İzmir depremiyle ilgili korkutan uyarı

İzmir depremiyle ilgili korkutan uyarı

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, İzmir ve Manisa'daki depremlerin ardından daha büyük bir depremin geleceği konusunda herhangi bir kaide bulunmamasına rağmen vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Ege'de yaşanan depremlerin ardından Prof. Dr Şükrü Ersoy , "İnşallah ardından büyük bir deprem gelmez. Ben orada yaşasaydım 4,9’dan sonra sokağa çıkardım. Bu tür depremlerden sonra daha büyüğüne karşı sokakta olmanın faydası var" dedi.

YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr Şükrü Ersoy Habertürk TV’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İnşallah ardından büyük bir deprem gelmez. Daha önce de Çanakkale’de deprem fırtınaları yaşanmıştı. Bu bölge tektonik olarak başka bir sisteme ait. Genellik le bu bölgede uzun dönem depremler olur. ardından daha büyük bir deprem meydana gelmeyebilir. Simav’ı hatırlarsınız 6’ya kadar çıkan depremler olurdu.

'ARKASINDAN DEPREM GELİR DİYE BİR KAİDE YOK'

4,9 büyüklüğünde bir deprem yer kabuğunu kırmaz. Yeri kıracak enerjiye sahip değildir. Ona göre düşünmek gerekir. 4,9 etrafta çok hissedilmiş olması çok normal. Bu biraz da derinliğe ve zemine bağlı oalrak sarsıntıyı fazla hissetme durumu olabilir. Arkadan daha büyük bir deprem gelir diye bir kaide yok. Ancak neyin olacağını bilme şansımız da yok. Belki büyük bir deprem gelmeksizin küçük depremlerle sönümlenebilir. Ben orada yaşasaydım 4,9’dan sonra sokağa çıkardım. Bu tür depremlerden sonra daha büyüğüne karşı sokakta olmanın faydası var."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • hAY SİZİN GRUP YORUMUNUZA..

  (0) (0)

 • İstanbul’da Deprem!................ Grup Yorum, yedincisini düzenleyeceği 'Bağımsız Türkiye' konserinin, Saray Valiliği tarafından yasaklandı ...........

  (5) (2)

 • TABİ ALLAH KORUSUN DA TEDBİRİ DE ELDEN BIRAKMAYALIM,İSTANBUL DEPREME HAZIR MI.İZMİRDE YAPILAR NASIL.BU KONUDA DOĞRU DÜZGÜN NE YAPILDI ACABAĞA.DEPREM KUŞAĞINDAYIZ MALUM. 7 NİN ÜZERİNDE DEPREM BAZI ÜLKELERDE NEREDEYSE SIFIR HASARLA BİTİYOR,İSTANBULDA KİMBİLİR NR KADAR YIKIM OLUR.KÖPRÜYLE İŞ BİTMİYOR,ÖNCE TÜM YAPILAR GARANTİYE ALINDIMI.?GENİŞ BİR AÇIKLAMA YOK.

  (0) (0)

 • Allah afetlerden korusun. İnsanların hayatı hastalıkla, kazaların sonucu, depremler, savaşlar, terör saldırıları ve intiharlar sonucu bitmektedir. Ömrü olanlar 70 katlı binanın tepesinde olsa da yaşayacaklar, ömrü kalmayanlar tek katlı evde bile hayat bulamayacaklardır..

  (0) (0)

Tüm Yorumlar