17 Kasım 2018 18:01

İYİ Parti sözcüsünden 'seçim ittifakı' açıklaması

İYİ Parti sözcüsünden 'seçim ittifakı' açıklaması

İYİ Parti yerel seçimlerde ittifak yapacak mı? Merak edilen soruya İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Buğra Kavuncu yanıt verdi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Buğra Kavuncu, "İttifak bizim gündemimizde yok. Biz, tüm il ve ilçelerde tek başımıza seçime girip, bütün belediyeleri alacak şekilde organize oluyoruz. İttifakla alakalı herhangi çalışmamız yok, olmayacak da." dedi.

İYİ Parti Başkanlık Divanı, parti genel merkezinde toplandı. Ayağından ameliyat geçirdiği için Genel Başkan Meral Akşener'in katılamadığı toplantı sonrası Kavuncu, basın açıklaması yaptı.

Akşener bir hafta istirahat edecek
Kavuncu, ameliyatı başarılı geçen ve yarın tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilecek Akşener'in bir hafta istirahat edeceğini belirtti. 

İYİ Parti olarak önceliklerinin yerel seçimler olduğunu belirten Kavuncu, "Yerel seçimler için sahaya iniyoruz. Divanda almış olduğumuz karar doğrultusunda, 17 Eylül itibarıyla genel merkezin belirlediği komisyonlar, Türkiye'deki bütün illeri, ilçeleri tek tek ziyaret edecek." ifadesini kullandı.

Başkanlık Divanının tavsiyesi doğrultusunda hemen hemen bütün il başkanlıklarında istifaların gerçekleştiğini dile getiren Kavuncu, 17 Eylül'e kadar teşkilatlardaki yapılanmanın tamamlanmış olmasını ümit ettiğini belirtti. 

Yerel seçimlerle ilgili hazırlıklarının iddialı bir şekilde sürdüğünü vurgulayan Kavuncu, alacakları birçok il ve ilçe belediye başkanlıklarıyla, İYİ Partinin farkını, vizyonunu, çalışma arzusunu ve adaletini kamuoyuna göstermek istediklerini söyledi.

Kavuncu, ekonomideki sorunların gün geçtikte derinleştiğinin, piyasaların güvene ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Yıllık enflasyonda son 15 yılın rekorunun kırıldığını aktaran Kavuncu, şu değerlendirmede bulundu:

"(Enflasyon canavarını biz yendik) diye övünenler, bugün uygulanan yanlış ekonomi politikaları yüzünden filmi adeta 15 yıl geriye sarmış durumdalar. Meğerse enflasyon canavarı öldürülmemiş, aslında derin bir uykuya yatırılmış. Bugün o uykudan yavaş yavaş uyandığını görmekteyiz."

"Türkiye'nin ikbali küçük değildir"
Hükümetin "dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağını" ifade ettiği Türkiye'yi ilk 20 ekonominin dışına çıkardığını savunan Kavuncu, iktidarın sorumluluğunun ülkeyi dış güçlerin oyuncağı olmaktan ve kırılgan ekonomik yapıdan kurtarmak olduğunu vurguladı.

Kavuncu, yaşananları dış mihraklara bağlamanın, içerideki problemleri görmezden gelmeye yol açtığına işaret ederek, "16 yıldır ülkeyi tek başına yönetip, ondan sonra da 'Trump'ın iki sözüyle ekonominin alt üst olduğunu' söylemek, Türkiye'nin gücünü ve onurunu ayaklar altına alan bir tutumdur. Türkiye'nin ikbali, bir ABD Başkanı'nın iki dudağı arasına sıkışacak kadar küçük değildir." dedi.

Buğra Kavuncu, 13 Eylül'de toplanacak Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun, bağımsız bir karar vermesini ve enflasyonu dizginleyecek iradeyi göstermesini beklediklerini dile getirdi.

Dış politikaya da değinen Kavuncu, İdlib'de yaşananlara dikkati çekerek, silahlı çatışmaya varmayacak uzlaşıcı çözümlerin bulunması gerektiğine işaret etti.

"Suriye bayram geçirilecek kadar güvenliyse..."
Türkiye'deki Suriyelilerin Kurban Bayramı'nı geçirmek için ülkelerine gittiğini hatırlatan Kavuncu, "Suriye bayram geçirilecek kadar güvenli hale geldiyse artık bu mültecilerin Suriye'ye geri gönderilmesiyle alakalı çalışmalar bir an önce hayata geçirilmelidir. Çünkü Suriyeli mültecilerin yol açtığı maliyetler, mültecilerin Suriye'ye gönderilmesi için ortaya çıkacak maliyetin çok üstündedir." diye konuştu.

Üniversite yerleştirme sonuçlarına da değinen Kavuncu, 128 bin kontenjanın boş kaldığını, bunun nedeninin yap boz tahtasına dönmüş eğitim anlayışı olduğunu söyledi.

Kavuncu, bir basın mensubunun"Yerel seçimlerde İYİ Partinin bir ittifak yapıp yapmayacağı" sorusu üzerine, "İttifak bizim gündemimizde yok. Biz, tüm il ve ilçelerde tek başımıza seçime girip, bütün belediyeleri alacak şekilde organize oluyoruz. İttifakla alakalı herhangi çalışmamız yok, olmayacak da." değerlendirmesinde bulundu. 

Kaynak : AA

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (8)
 • Ya birleştiğinde ne oldu gerekte yok CHP hdp sevdası nda vazgeçilmez geçmesi lazım ondan sonra ittifak başarılı olur yoksa CHP ile yapılan her iş birliği bize yarar sağlamaz 24 haziranda başarılı olamadı gimiz gibi

  (0) (0)

 • Yani biz hala akıllanmadık diyorsun Afedersin Sizin aklınızın başınıza geşlmasi için Doların Kaç TL olması lazım

  (0) (0)

 • BASRA YANIYOR!............ YOKSULLUK ZAMLAR İSYAN GETİRDİ.. HALK AYAKLANDI!

  (0) (0)

 • BEYEFENDİ NEYİNİZE GÜVENİYORSUNUZ İTTİFAK OLMAZSA AKP TULUM ÇIKARIRIR. SİZDE AVUCUNUZU YALARSINIZ. HİÇMİ AKILLI ADAN YOK BU ÜLKEDE.

  (0) (2)

 • Sokakta, 6 aylık enflasyon bir çok malda %50'inin üzerinde. Beyaz eşya, giyim, gıda, demir, çelik, bakır, karbon, çinko, aliminyum, araba, vs... Zaten şu anda TUİK'in rakamlarına göre ÜFE yıllık %30 larda TÜFE 20'lerde.

  (2) (0)

Tüm Yorumlar