20 Kasım 2018 17:27

İstanbulkart pet şişeyle doldurulacak işte yeni sistem

İstanbulkart pet şişeyle doldurulacak işte yeni sistem

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB), pet şişelerin sokağa atılarak doğaya zarar vermesini önlemek için yeni bir uygulama başlatıyor. Pet şişeyi otomata atan İstanbulkarta dolum yapacak.

Özellikle yaz aylarında pet şişelerde su tüketimi arıyor ve sokağa atılan pet şişeler daha fazla göze çarpıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pet şişelerin sokağa atılmasını önlemek için çevreci bir hizmeti devreye sokmaya hazırlanıyor. 

Belediyenin iştiraklerinden olan İSBAK tarafından yapılan otomatlara pet şişe atanlar karşılığında İstanbulkart 'a yükleme yapacak.

İstanbul'da günlük yaklaşık 17 bin ton evsel atık ortaya çıkıyor. Bu atıklardan 6 bin tonu Büyükşehir Belediyesi'ne ait çöp toplama ve geri dönüşüm merkezlerinde işlenerek ekonomiye tekrar kazandırılıyor.

Ekonomik değeri olan atıkların otomatlar aracılığıyla toplanması hedeflenen projede geri dönüşüm kültürünün oluşması da amaçlanıyor.

İSBAK projeyi hazırlıyor
İBB İSBAK AŞ Genel Müdürü Muhammed Alyürük, twitter hesabından projenin hazırlıklarının sürdüğünü açıkladı.

pet şişe akbil dolumu
Pet şişe atılıp akbil dolumu yapılacak cihazların görsellerini paylaşan Muhammed Alyürük şunları yazdı:
-Tek bir odağımız var “Ülkemiz için, insanımız için üretmek”. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde bu gün üretim hattımızda olan çocuklarımıza çevre bilinci, atık ve kaynağında ayrıştırma bilgisini öğretecek yerli ve milli cihazlarımızın hazırlıkları sürüyor.

ispark akbil dolumu pet şişe makinası

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (10)
 • Tabi lut kavminin olduğu yerde yaşıyosun ve pet şişeleri yerlere atmıyo diye seviniyosun 👏 medeni avrupanızda mutlu olun

  (3) (2)

 • BU İŞE YARAR. ÇEVRECİLİK DEYİNCE UMURSAMAYANLAR, PARA İÇİN BU İŞİ KIVIRIR...

  (0) (4)

 • Yok o ileti insanlar için değil hayvanlar için yazılmış güzel kardeşim. İnsan olarak utanmanız gerekmiyor.

  (0) (3)

 • orda yaşamaya devam et, buradaki insanları boşver

  (0) (0)

 • asonsörün kapısına asonsörde sigara içmeiyn uyarsı yapılan bir memlekette yaşıyoruz. cahil mi cahil görgüsüz mü görgüsüz bir insan topluluğu ile birlikte yaşıyoruz. gerçekten utanç verici.

  (10) (9)

Tüm Yorumlar