16 Ocak 2019 21:00

İşsizlik maaşıyla ilgili yeni düzenleme o şart esnetiliyor

İşsizlik maaşıyla ilgili yeni düzenleme o şart esnetiliyor

İşsizlik maaşıyla ilgili önemli bir düzenleme geliyor. İşsizlik maaşı bağlanabilmesi için son üç yılda en az 600 gün sigortalı olmak ve son 120 gün “sürekli” çalışmak gerekiyordu yapılacak düzenlemeyle bu şart esnetilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 Ağustos 2018 tarihinde açıkladığı 100 günlük eylem planında işsizlik maaşıyla ilgili bir düzenlemeye de yer verildi. İşsizlik maaşı alabilmek için son 120 gün “sürekli” çalışma koşulunun esnetileceği belirtildi. İş değişikliği sırasında 1 gün boşluğu bulunan binlerce kişi, işsizlik maaşı alamıyor. Eylem planındaki yasal düzenleme hayata geçirilirse, işsizlere can simidi olacak.

İşsizlik maaşı bağlanabilmesi için son üç yılda en az 600 gün sigortalı olmak ve son 120 gün “sürekli” çalışmak gerekiyor. Sürekli çalışma kuralının bazı istisnaları bulunuyor. Hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma, mahkumiyetle sonuçlanmayan tutukluluk hali, kısmi istihdam, grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle iş yerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi halinde, son 120 günün hesabında prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmıyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, son 120 gün içinde iş değişikliği yapan ve iki iş arasında bir gün boşluğu bulunanlar ise işsizlik maaşı alamıyor. Üç yıl işsizlik primi ödeyen işçi işsiz kaldığında on aylık işsizlik maaşı alabiliyor. Ancak, 15 yıl kesintisiz çalışan bir işçi son 120 gün içinde o şirketten ayrılıp başka bir şirkette işe başlarken 1 gün prim ödenmemişse işsizlik maaşından yararlanamıyor.

AĞUSTOS AYINDA 12 BİN 500 KİŞİ ETKİLENİYORDU: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 100 günlük eylem planını açıkladığı tarihte, bu durumda olan işçi sayısının 12 bin 500 kişi olduğu belirtildi. Türkiye’de son üç aylık dönemde dövizde yaşanan ani dalgalanma dolayısıyla çok sayıda iş yerinde işçi çıkarmalar yaşandı. Bu nedenle, 120 gün sürekli çalışma kuralına takılan kişi sayısının daha da arttığı tahmin ediliyor.

GERİYE DÖNÜK ÖDEME İÇİN DÜZENLEME GEREKİYOR: İşsizlik maaşı, prim ödeme süresine göre 6, 8 veya 10 ay olarak ödeniyor. İşsiz kaldıktan sonra 30 gün içinde başvuranlara, başvuruyu izleyen ayın 5’inde maaş bağlanıyor. Gecikilen her ay, işsizlik maaşının gecikilen ay kadar daha az alınması sonucunu doğuruyor. Normalde 6 ay işsizlik maaşı hakkı bulunan bir işçi, iş akdinin feshinden 4 ay sonra başvuruda bulunursa sadece kalan 2 ayın maaşını alabiliyor. Altı aylık süresi dolduktan sonra başvuranlara ise ödeme yapılmıyor. Bu nedenle, 120 gün sürekli prim ödeme kuralıyla ilgili düzenleme yapıldığında, uygulama kapsamındaki 12 bin 500 kişi, sadece kalan süreler için işsizlik maaşı alabilecek. Tamamını alabilmeleri için geriye dönük hak sağlanması gerekiyor.

SON 4 AYIN ÜCRETİNE GÖRE ÖDENİYOR: İşsizlik maaşı, çalışırken alınan son 4 aylık ortalama ücretin yüzde 40’ı üzerinden ödeniyor. Asgari ücretli işçiler 2018 yılında 805.60 lira işsizlik maaşı alabiliyor. En yüksek işsizlik maaşı ise bin 611.30 lirayı aşamıyor. Son dört aylık brüt maaşı 3 bin lira olan kişiye, damga vergisi düşüldükten sonra bin 191 lira işsizlik maaşı ödeniyor. Son dört aylık brüt maaşı 4 bin lira olanlar net bin 587.86 lira alıyor. Brüt maaşı 5 bin lira olanlar ise bin 611.30 lira alabiliyor.

30 GÜNE DİKKAT: İşsizlik maaşı almak için iş akdinin feshinden itibaren 30 gün içinde başvuruda bulunmak gerekiyor. Otuz günden sonra da başvurulabiliyor ancak bu durumda gecikilen süre kadar eksik maaş ödeniyor.

İSTİFA EDEN ALAMAZ: İşsizlik maaşı alabilmek için iş akdinin işveren tarafından sona erdirilmesi ya da işçinin haklı nedenle iş akdini feshetmesi gerekiyor. Anlaşmalı olarak işten ayrılanların işsizlik maaşı alabilmesi için sözleşmenin işveren tarafından sona erdirilmesi zorunlu.

EN FAZLA 10 AY SÜREYLE İŞSİZLİK MAAŞI: İşsizlik maaşı süresi, prim ödenen gün sayısına göre değişiyor. Son üç yılda 600 gün çalışanlara 6 ay; 900 gün çalışanlara 8 ay, 1080 gün çalışanlara on ay işsizlik maaşı ödeniyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler işsiz kaldıklarında işsizlik maaşı alamıyor. Gelir getirici bir işte çalıştığı tespit edilenlerin işsizlik maaşı kesiliyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • SGK Aktif çalışan işçilerin ve Emekli olmuş işçilerin öncelikle TAHSİL,KIDEM,UNVAN VE MEDENİ DURUMLARINI ARAŞTIRSIN.Aktif olarak çalışan işçilerin emekli Primlerini TAHSİLİNE,UNVANINA,KIDEMİNE VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE alsın.İşçi emekli maaşlarını da TAHSİLE,KIDEME,UNVANA VE MEDENİ DURUMUNA GÖRE ÖDESİN.Şu anda uygulanan sistem Avrupa Hukuk sistemine göre işçileri köleleştirmek anlamına geliyor ki bu suçtur.Tüm yetkililere ve yöneticilere duyurulur.

  (0) (3)

 • bu kesinti başladığından beri her ay maaşımdan düzenli kesiliyor.daha 1 kuruş almak nasip olmadı...çok yüksek meblağlara ulaştı biriken paralar...ulan yağmalama yapıp vermek için sebepler oluşturacağınıza bari biraz az kesinti yapın...benim yıllardır verdiğim ve 1 kuruş bile alamadığım para devlete haram olsun...emekliliğimde bari geri verin.

  (0) (7)

 • 18 yaşına giren işsiz,öğrenci,ev hanımı olan tüm Türk vatandaşlarına asgari ücret maaş olarak bağlanmıştır.Bu işin lamı cimi yok.Herkesin hayat kalitesini ve hayat standartlarını içine alan bir sistem olmalıdır.Çalışanlara da Tahsil,Unvan,Kıdem durumuna göre maaş verilmelidir.Emeklilerede aynı şekilde maaş bağlanmalıdır.Amelelik,ırgatlık ve kölelik sona ermiştir.Duymayanlara duyurulur.

  (0) (4)

 • devlet işsizlik maşı vererek tembel arkadaşlara 120 gün çalış işten kendini bir şekilde kendini attır 245 gün tatil yap ben sana bakarım diyor.işsizlik maaşı alan arkadaşlar 60 gün ara işlerde sigortasız çalıştımı 185 gün bir yılı çalışmada hayatını idame ettire bilir.atam izindeyiz diyebilirsiniz arkadaşlar arkanızda kos koca türkiye cumhuriyeti devleti var.

  (0) (1)

Tüm Yorumlar