16 Ocak 2019 08:28

Irak'ta korkutan gelişme! Binlerce peşmerge sokakta

Irak'ta korkutan gelişme! Binlerce peşmerge sokakta

Irak seçimlerinde verdikleri oylar iptal edilen peşmerge güçleri protesto için sokağa döküldü. Süleymaniye'de binlerce peşmerge, "Bu ihaneti unutmayacağız" yazılı pankartlarla yürüdü.

Irak’ta 12 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin ardından sular durulmuyor. Bağdat’taki merkezi parlamentonun peşmerge oylarının iptal edilmesi yönündeki kararının ardından, Süleymaniye’de binlerce peşmerge sokağa döküldü.

Rûdaw’ın haberine göre, oyları iptal edilen peşmergeler ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçleri, Irak parlamentosunun kararını reddettiklerini ifade etmek için sokakta.

PEŞMERGE SOKAĞA İNDİ: Binlerce peşmerge ve güvenlik güçleri mensubu eylemde, “Peşmerge oylarının iptal edilmesi şehitlere ihanettir”, “Kararı verenleri kınıyoruz”, “Bu ihaneti unutmayacağız”, “6 Haziran ihanetini lanetliyoruz”, “Bu planın arkasında olanları kınıyoruz” yazılı pankart taşıdı.

NE OLMUŞTU: Irak Parlamentosu 6 Haziran’da ülke genelindeki seçim sonuçlarının yüzde 100’ünün elle sayılmasına ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde özel seçmen kategorisindeki oyların iptal edilmesine karar vermişti. Kürdistan Parlamentosu ise bu karara tepki göstermişti.

Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, kararın “kabul edilemez” olduğu belirtilmiş ve Irak Federal Mahkemesi’ne kararın iptali için çağrıda bulunulmuştu.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • yiyin birbirinizi lanet ıraklılar

  (6) (3)

 • bunladan bir halt olmaz toza bulanip aksam evlerinde yer yayilirlar

  (0) (4)

 • Kin,nefret,kan,revan,husumet,kiskanclik baska bir sey yok.Avrupa bosuna ileri gitmemis.

  (2) (7)

 • peşmerge zaten pkknnı parçası .yani aslında o yürüyen eli kanlı katilller resmen pkklıdır. ortadoğuda devlet kalmamıştır ki, her önüne gelen dışardan silahlandırılınca gösteri eylem kan döküyor. bu yaşanalar,mamalesef türkiyenin bölgedeki gücüünn 20yıl boyunca kaybetmesiyle ortaya çıktı. türkiye güçlenmezse ateş bize doğru geliyor.

  (9) (15)

 • Orta Doğuda Kan ve Barut kokusu çok uzun süre devam edecektir. Orta Doğu Bataklığının kuruması en az 3 nesil sürecektir.

  (0) (1)

Tüm Yorumlar