17 Ocak 2019 10:23

İlber Ortaylı'dan korkutan uyarı! Açlık kapıda

İlber Ortaylı'dan korkutan uyarı! Açlık kapıda

Tarihçi Profesör İlber Ortaylı, Hürriyet gazetesinde bugünkü yazısında 1980 sonrası iktidarların tarım politikalarını eleştirerek, 'Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakılamaz. Burada sosyalizan laflar etmeye lüzum yok. Vahşi bir pazar mekanizmasının hiç uğramaması gereken alandır. Yeryüzünün büyük iklim değişiklikleriyle mücadele ettiği bu asırda açlık tehlikesi kapıdadır' ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, tarım politikalarındaki yanlışlıklara dikkat çekti. Taşra idarelerinin çiftçinin ürettiği ürün ile alıcının temasını ayarlayamadığını ifade eden Ortaylı, 'Büyük bir gerilemenin içine girdik. Tarımda destekleme politikasını körü körüne ve ayırt etmeksizin terk eden 1980 sonrası iktidarlar bir yıkıma neden oldular. Üstelik bu alanda da kayırmacılık yapıldı; mesela hiçbir şekilde kalitesi iyi olmadığı halde Karadeniz çayına verilen sübvansiyon başka bazı tarımsal ürünlerden esirgendi' dedi.

Hürriyet gazetesindeki bugünkü yazısında, insanların çok ucuza elden çıkarabildiği ürünü toplamamayı tercih etmeye başladıklarını ve öte yandan şehirlerdeki pazarlarda insanların aynı ürünü pahalı olduğu için alamadıklarının altını çizen Ortaylı, şunları söyledi:

"Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakılamaz. Burada sosyalizan laflar etmeye lüzum yok. Vahşi bir pazar mekanizmasının hiç uğramaması gereken alandır. Yeryüzünün büyük iklim değişiklikleriyle mücadele ettiği bu asırda açlık tehlikesi kapıdadır. Kıtlığı, kimya sanayinin bulguları ve müdahalesiyle bolluğa çevirmemiz mümkün değil. Tarlada ve bahçede yetiştirileni iyi değerlendirmek ve asıl tüketiciye uygun fiyatlı devretmek gerekir, bu bile siyasi tercih meselesi değildir, doğru olanı yapmak ve ona göre örgütlenmek gerekiyor."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (63)
 • Hala bu topraklarda köylü milletin efendisidir . efendisi yapmazsan istanbulda pazara çıkamazsın . köylüye değil rızalara efendi dersen ihracatın çöker açlıktan ölürsün . ingilizler hava kuvvetlerini işe yaramıyor bize gemi gerek diye kaldırırken atatürk istikbal göklerdedir demişti. defolun çölde yaşayın bedeviler. Burada ne iş yapıyorsunuz

  (3) (3)

 • Maalesef beklenen oluyor. Çiftçiliği öldürmenin bedeli.birazda insanlarımızın da tercihi oldu bu.kimse çiftçilik yapmayıp koltuk makam peşindeydi halanda öyle.ciftci olmasa herkes aç.

  (0) (14)

 • SARAYIN CICEK ve AGACLARINI HOLLANDADAN GETIREN KAFADAN NE HAYIR GELIR

  (1) (4)

 • "Ziraatta arz-talep, serbest piyasa kurallarına bırakı la maz. !!!!!!!!!!!!!!örnek SOGAN PATATES BUGDAY. Bizim karnimizi baska ülkelermi doyuracak ????

  (0) (7)

 • çömez olmak senin gibi hocaya laf söyleyebilmek ne kadar tecrübesiz olduğu gösteriyor hoca bir kez işin rakamlara formüllere istatistiklere girmemiş genel bakmış bu da her bilim adamının hocanın yapabileceği birşey hatta yapması lazım ki farklı bakış açılarıyla görelim

  (0) (2)

Tüm Yorumlar