21 Ocak 2019 05:15

İddialar korkunç! 24 yıllık iğrençlik ifşa oldu

İddialar korkunç! 24 yıllık iğrençlik ifşa oldu

ORDU'da Judo Federasyonu antrenörünün değişik yıllarda 9 öğrenciye cinsel tacizde bulunduğu iddia edildi. İfadelere yansıyan ilk taciz olayının 1993 yılında, son olayın ise 2017 yılında yaşandığı ortaya çıktı.

Çocuklara yönelik cinsel istismarın adresi bu kez Ordu. İddialar ise çok vahim. Çünkü cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen kişi 30 yıllık milli judo antrenörü. Olayın ortaya çıkmasının ardından, Lüksemburg, Ordu, İstanbul ve Adana'dan şikayet dilekçeleri geldi. Verilen ifadelerde ilk taciz olayının 1991-1993 yılları arasında, son olayın ise 2017 yılında yaşandığı yönünde.

Tacize uğradıkları dönemde yaşları 12 ile 15 arasında değişen kız çocuklarının ifadelerinde anlattıkları ise taciz olayının ya müsabakaya gidiş dönüş sırasında otobüste yada tartı odasında yaşandığı yönünde. Tacize uğrayanlar ya judo sporunun doğasında bu olayların olduğunu düşündükleri için yada utandıkları için konuyu kimseye anlatamamışlar.

SALON DEĞİŞİNCE TACİZ OLAYI ORTAYA ÇIKTI
Taciz iddiası, Y.Ç. (55)'nin antrenörlük yaptığı 19 Eylül Stadyumu'nun altında bulunan judo salonunda eğitim gören 15 yaşındaki bir kız çocuğunun ilk olarak whatsap grubunda yazdığı bir yazı ile ortaya çıktı. Yazışmada benzer durumların daha önce de başka çocukların yaşadığını da anlatıyor. Hatta durumu bir kadın antrenörlerin de bildiğini belirtiyor. 15 yaşındaki kız çocuğu, yazışmada taciz olayını Sevda isimli antrenöre anlattıktan sonra hocaların toplantı yaptığını ifade ediyor.

2 SAYFALIK MEKTUPTA YAŞADIĞI TÜM OLAYLARI ANLATTI
İddiaların detayları ise, tacize uğrayan 15 yaşındaki çocuğun yaşadıklarından sonra salon değiştirmesiyle ortaya çıkıyor. Taciz olaylarından sonra salon değiştirmeye karar veren genç kız ve arkadaşı başka bir salona geçiyor. Kemal Top Judo salonunda yaşanan taciz olaylarını duyan eğitmenler konuyu soruyor ve bunu yazılı olarak kendilerine vermelerini istiyor. İki sayfalık bir mektup yazarak imzalayan 15 yaşındaki çocuk, yaşadığı cinsel taciz olaylarını tüm detaylarıyla anlatıyor.

ŞİKAYET DİLEKÇELERİ ARKA ARKAYA GELDİ
Olayın ortaya çıkmasının ardından soruşturma başlatıldı. İfadelerde arka arkaya geldi. İfade verenler sadece Ordu'dan da değil. Mağdurlar, İstanbul ve Adana'dan da ifade vererek Y. Ç.'den şikayetçi oldular. İfadelerin hepsi birbiriyle aynı. Ya müsabakaya gidiş dönüş yolunda, ya da tartı odasında taciz iddiası yer aldı.

AYNI SALONDA ÇALIŞIYORLAR
İddiaların odağındaki isim Y.Ç. savcılıkta verdiği ifadesinde, eşi, iki baldızı ve kendisinin aynı salonda çalıştığını belirtti. Y. Ç.'nin iddiaların asılsız olduğunu ve kendisini komplo kurulduğunu söylediği öğrenildi.

Savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Y.Ç., mağdur beyanları dışında iddiayı destekler bir delil bulunmadığı, mağdur anlatımlarının özellikle zaman olgusuna dayanmayan, ne zaman gerçekleştiği açık bir şekilde bildirilmeyen iddialara yönelik olduğu, olayın meydana geldiği zamanlarda sıcağı sıcağına şikayette bulunulmadığı, şüpheli ile mağdurlar arasında husumet vaki olduğundan, tek başına mağdur beyanlarının şüpheli savunmasına bu olayda üstünlük tanımadığından, şüpheli tarafından atılı suçun işlendiği hususunda kuvvetli şüpheye varılamadığı kanaatine varılarak tutuklanma talebi reddedildi. Antrenörle ilgili yargı süreci devam ediyor. 

Türkiye Judo Federasyonu yetkililerince, iddialar hakkında adli süreç başladıktan sonra Y. Ç.'nin federasyon ile bağlantısının kesildiği belirtildi.

Kaynak : DHA

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (4)
 • yakin dovus ve gures sporlarinda antronorle kiz ogrencilerin vucut temasi hicbir zaman kacinilmaz durum ama bu temas oksamaya donusurse iste o zaman taciz var yoksa antranor ogrencisine ogrete bilmek icin bazi teknikleri defalarca temasli sekilde gostermek zorunda kalir bu bir taciz sayilmaz.taciz oksama ve opusme durumunda olursa iste taciz ozaman edilmis olur.ogrencilerin bunlari bilmesi gerekir.

  (1) (0)

 • DOGUS SANATLARI USTASI OLARAK JUDODA VE AKIDODA TACIZ COK NORMALDIR CUNKI YAKIN DOGUSTUR BIR HAREKETI OGRETIRKEN EN AZ YUZ DEFA VUCUT TEMASI SAGLANIR YANI BIR BIRLERINE SIKICA SARLIRLAR BU NE DEMEKTIR KIZ TALEBE ERKEK HOCANIN VUCUDUNA SIKI SIKIYA YAPISMAK ZORUNDADIR DUSNUN BIR KIZ VUCUDUNUZA SIKICA SARILIYOR IGNE ATSANIZ YERE DUSMEZ TABIKI TACIZIN EN BABASI YASANIR KIZ COCUGUNUN NE ISI VAR JUDODA KARATE YAPSIN KENPO YAPSIN KUNGFU YAPSIN BALE YAPSIN BUNLARDA SARILMAK YOK

  (0) (4)

 • Sonuçta ne olacak? Bu sapık daha üst görevlere atanır mesele örtbas edilir. Var mı aksini söyleyebilecek?

  (0) (0)

 • "... judo sporunun doğasında bu olayların olduğunu düşündükleri için yada utandıkları için konuyu kimseye anlatamamışlar." Judo sporunun doğasında orasını burasını elleyen bir namussuzu hoş görmek mi var yani? Utanmak da yeterli bir savunma değil...Utanacak birisi varsa o da belli! Olay yaşandığı an dünyayı ayağa kaldıracaksın kızım,24 yıl sonra değil! Bence o pisliğe ceza meza vermesinler artık,anlamsız bu...

  (0) (0)

Tüm Yorumlar