16 Aralık 2018 13:31

İçişleri Bakanlığı'ndan Müftü Nihat Aktaş'a soruşturma

 İçişleri Bakanlığı'ndan Müftü Nihat Aktaş'a soruşturma

BOLU 'nun Yeniçağa ilçesi Belediye Başkanı Recai Çağlar'ın adı, imzası ve unvanı ile mektup düzenleyip, İçişleri Bakanlığı'na kaymakamı şikayet ettiği ortaya çıkan Müftü Nihat Aktaş hakkında idari soruşturma başlatıldı. Aktaş, görevinden geçici olarak uzaklaştırıldı.

Bolu Valiliği'nce Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar'a, Kaymakam Naim Akgül'ü mektupla İçişleri Bakanlığı'na şikayet ettiği söylendi.

Başkan Çağlar'a, mektupta Kaymakam Akgül'ün psikolojisinin bozuk olduğu, altında çalışan amirleri hakaret ederek, azarladığı ve agresif tavırlar sergilediği iddialarının yer aldığı belirtilerek, konuya ilişkin soruşturma başlatılacağı bildirildi. Çağlar, kendisinin şikayette bulunmadığını kaydederek, olayın araştırılmasını isteyince polise haber verildi.

MEKTUBU İMAMA GÖNDERTMİŞ: Polis ekipleri, şikayet mektubunun yazılıp, gönderildiği zamanı belirleyerek, ilçede bulunan postanenin güvenlik kameralarının kayıtlarını inceledi. Kayıtlarda, mektubu gönderen kişinin, ilçede görev yapan cami imamı olduğu görüldü. İfadesi alınan cami imamı, mektubun kendisine Yeniçağa Müftüsü Nihat Aktaş tarafından verildiğini söyledi. İmam, Aktaş'ın kendisine işleri yoğun olduğu için kapalı zarfta verdiği mektubu postaneden göndermesini rica ettiğini kaydetti.

KENDİ ADIYLA ŞİKAYET EDEMEMİŞ: İfadesi alınmak üzere Bolu Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne davet edilen Müftü Nihat Aktaş, Belediye Başkanı Recai Çağlar'ın imzasını taklit ederek, şikayet mektubu gönderdiğini itiraf etti. Aktaş, kaymakamın, kendisinin amiri olması nedeniyle direkt kendi adıyla şikayetinden bahsedemediğini belirterek, "Şikayet dilekçesi içeriğinde ifade ettiğim hususlar gerçektir. Kaymakam Naim Akgül, amirleri fırçalayıp, azarlayarak, izin gibi konularda zorluk ve sorunlar yaşatmaktaydı" dedi.

GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILDI: Müftü Nihat Aktaş hakkında, 'evrakta sahtecilik' suçundan soruşturma başlatıldı. Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Aktaş'ın soruşturma süreci boyunca görevden uzaklaştırıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"12-13 Eylül 2018 tarihli bazı ulusal ve yerel basın yayın organlarında ilimiz Yeniçağa İlçe Müftüsü Nihat Aktaş hakkında yer alan iddialarla ilgili olarak idari soruşturma yapılması için Valiliğimizce Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan müfettiş görevlendirilmesi talep edilmiş ve Yeniçağa İlçe Müftüsü Nihat Aktaş soruşturma sürecinde geçici olarak görevinden uzaklaştırılmıştır."

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (14)
 • Bu müftünün yaptığının İslam dininde yeri var mıdır yok mudur?

  (1) (5)

 • Evet sayın müftülere bir soru hemen-hemen her ilde camilerin altında bulunan dükkan veşyeri kiraları çok büyük meblağlar tütüyor kime gidiyor denetim varmı çok çok büyük paralar dönüyor saygilar

  (2) (1)

 • Müftülerin makam aracı olmaz. Hatta bir ilçede kaymakamdan başka hiç kimsenin makam aracı olamaz.

  (1) (1)

 • Bir şikayette 4 şart aranır: Bunlardan en önemlisi Şikayet eden kişinin adı soyadıdır. Ayrıca şikayet edene şikayetinden dolayı ceza verilemez.

  (3) (0)

 • BEYLER: Biz şimdi kime inanacağız kardeşim söyleyin hele Vah halimize ki ne vahhhhh Efendiler müftüler bile müfteri olmuş, sen nasil bir din adamısin ki be kardeşim, kaymakama insan haklarına saygılı olması gerektiğini yüzüne söyleyemeyip evrakta sahtekarlık yaptın yetmedi birde emrindeki o garibim imamı kandırıyor ve diyor ki benim işim var şunu götür ptt ye postala gitsin demiş. Tabi amiri eli mahkum oda yapmış ???? Vay ki ne vayyyy

  (2) (8)

Tüm Yorumlar