16 Ocak 2019 20:59

İbrahim Kalın'dan ABD'nin YPG açıklamasına cevap

İbrahim Kalın'dan ABD'nin YPG açıklamasına cevap

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin YPG desteğine ilişkin, "Bizim için terör örgütleri arasında 'iyi, kötü' diye bir ayrım söz konusu değildir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD'nin terör örgütleriyle ilişkisine dair yaptığı açıklamada, "PYD ve YPG'ye verilen her destek doğrudan veya dolaylı olarak PKK terör örgütüne verilmiş bir destektir." dedi. Kalın ABD'nin terör ele başlarıyla ilgili aldığı kararı değerlendirirken ise olumlu olmakla birlikte çok geç kalınmış bir adımdır ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Beştepe'deki dün yapılan kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. ABD'nin YPG tutumu ile ilgili "Terör örgütleri arası ayrım görmüyoruz" diyen Kalın, "YPG/PYD'ye verilen her destek PKK'ya verilen destektir." diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 3 saat 40 dakika sürdü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamalarda bulundu.

ABD'NİN YPG TUTUMU

Terör örgütleri arası ayrım görmüyoruz. Orada devam eden mücadele Türkiye'nin desteklediği mücadeledir. Bir diğer konu da sınırda aldığımız güvenlik önlemleri kendi sınırlarımızı korumaya yöneliktir. Türkiye'nin aldığı ünlemler DEAŞ ile mücadeleyi yavaşlatıyor sözü kabul edilir değil. Terörle mücadele bundan sonra da devam edecektir. Türkiye'nin DEAŞ ile mücadelede yer almadığı aslı astarı olmayan propagandalara maruz kaldık. Türkiye DEAŞ ile mücadeleye en ön saflarda mücadele veren bir ülkedir. (ABD'nin YPG tutumu) YPG/PYD'ye verilen her destek PKK'ya verilen destektir. Bizim için terör örgütleri arasında 'iyi terör örgütü, kötü terör örgütü' diye bir ayrım söz konusu değildir.

İdlib mutabakatı ile ilgili yapılan 4'lü zirvenin sonuçları memnuniyet vericidir. Zirvenin iki önemli sonucu vardır. İdlib mutabakatının kalıcı bir ateşkes haline getirilmesi. İdlib mutabakatı ile ilgili yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Terör varlığına izin vermeyiz. Kimin kimle işbirliği yaptığı bizi bağlamaz. Ortaklarımız adım atmazsa biz atarız. Terörle mücadeleyi Suriye sahasında kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.

FETÖ İLE MÜCADELE 

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra FETÖ okullarının kapatıldığı ülke sayısının 21'e ulaştı. Bu Türk diplomasisi açısından büyük bir başarıdır. FETÖ'ye kol kanat geren, onlara alan açan, faaliyetlerini görmezden gelen ülkelere çağrımız, bu terör örgütüne karşı net bir tavır almalarıdır.

"TAKTİK MANEVRALAR NETİCE VERMEYECEKTİR"

(ABD'nin açıklamaları) ABD'nin terör örgütünün 3 PKK'lıya ödül koyması olumlu olmakla birlikte çok gecikmiş bir adımdır. ABD, terör örgütünü 1997'de tanıdı. Bunlar yeni terörist olmadılar. Biz  bunlarla mücadele ederken ne ABD'den ne de diğer ülkelerden işbirliği görmedik.

'YPG/PYD tutumunda siz tutumunuzu yumuşatın' beklentisinin bir karşılığı yok. Zaten buradaki temel problem ABD'nin YPG/PYD'yi terör örgütü olarak tanımlamaması.

PKK'nın Suriye kolu olarak tanımladıkları PYD/YPG'yi şimdi PKK'dan ayrı bir örgüt olarak tanımlamaları beyhude bir çabadır.  Bizi asla ikna edemezler. Aslında kendileri de bundan çok ikna olmuş değiller. Ama bir taktik hareket olarak, bir manevra olarak bu ayırımı yapmaya çalıştıklarını ifade ediyorlar. Bizim açımızdan bir geçerliliği yok. PYD/YPG'nin bir Suriye kolu olduğunu herkes biliyor. PYD/YPG yapılanmasının Suriye sahasında tüm önemli talimatlarını Kandil'den, başına ödül koydukları kişilerden aldıklarını herkes biliyor. Dolayısıyla burada amiyane tabirle birbirimizi kandırmaya dönük bir oyunun içinde olmayı ABD gibi bir ülkeye yakıştıramıyoruz.

PYD/YPG konusunda Türkiye tavrını çok net bir şekilde koydu ve bunda değişiklik söz konusu olmayacaktır. Bizim beklentimiz terörün her türüne karşı mücadelede müttefiklerimizin tam manada yanımızda yer almasıdır. Bunu bir takım taktik manevralarla, zamana yayarak, bir takım el çabukluklarıyla ötelemek yahut gündemi başka taraflara çekmek netice vermeyecektir. Çok gecikmiş bir adımdır. Asıl meselenin özüne ilişkin beklentilerimiz bakidir.

Bizim temel beklentimiz; NATO'da müttefik olduğumuz, stratejik ortak olarak tavsif ettiğimiz ABD'nin, bir terör örgütünün Suriye kolu olan PYD ve YPG ile angajmanını tamamen sonlandırmasıdır.

AK Parti'yi HDP ile aynı cümle içerisinde kullanmak bile siyasi bir safsatadır.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (13)
 • ABD YPG'yi terör örgütü olarak görmediğini açıklamış. Peki ya AKP İktidarı...? AKP İktidarının YPG'ye karşı mücadele ettiğini samimi buluyormusunuz.? Şahsen bana Mücadele ediyor muş.. gibi geliyor. Çünkü: -Takvimde hiç başka bir gün kalmamış gibi AKP İktidarı Kuzey IRAK taki PKK eşkiyalarını Kuzey SURİYE deki PKK uzantısı olan ve köşeye sıkışan PYD ''YPG'' lilere yardım etmeleri için Kuzey Irak'taki PKK Teröristlerini Ağır Silah ve Cephaneleri ile birlikte Türkiye Topraklarından Kuzey Suriye’ye geçirerek PYD’ye en büyük yardımı AKP İktidarı yapmıştır. ***Bu durumda AKP İktidarının PKK ve PYD ile mücadeledeki samimiyetine inanıyormusunuz.? En azından ABD'liler dürüstlük yaparak YPG'yi Terör örgütü olarak görmediklerini açık açık söylüyorlar.

  (0) (0)

 • YPG Lideri SALİH MÜSLİM'i DEVLETİN EN TEPE MAKAMLARINDA ''Defalarca...'' PİS AYAKLARININ ALTINA KIRMIZI HALI SEREREK KARŞILAYIP ONURLANDIRANLAR KİMLER Dİ...? ABD YPG'yi terör örgütü olarak görmediğini açıklamış. Peki ya AKP İktidarı...? AKP İktidarının YPG'ye karşı mücadele ettiğini samimi buluyormusunuz.? Şahsen bana Mücadele ediyor muş.. gibi geliyor. Çünkü: -Takvimde hiç başka bir gün kalmamış gibi AKP İktidarı Kuzey IRAK taki PKK eşkiyalarını Kuzey SURİYE deki PKK uzantısı olan ve köşeye sıkışan PYD ''YPG'' lilere yardım etmeleri için Kuzey Irak'taki PKK Teröristlerini Ağır Silah ve Cephaneleri ile birlikte Türkiye Topraklarından Kuzey Suriye’ye geçirerek PYD’ye en büyük yardımı AKP İktidarı yapmıştır. ***Bu durumda AKP İktidarının PKK ve PYD ile mücadeledeki samimiyetine inanıyormusunuz.? En azından ABD'liler dürüstlük yaparak YPG'yi Terör örgütü olarak görmediklerini açık açık söylüyorlar.

  (0) (0)

 • şöyle açıklama yapmanız gerekiyor; biz güney sınırlarımızdan pkk ve uzantılarını temizleyeceğiz. bu esnada bunları koruyan ve karşımıza çıkan kim olursa olsun aynı muameleyi görecektir. bitti.

  (0) (9)

 • kalleş abd suriyede kürt devleti kuracal ısrailin güdümünde belli

  (0) (0)

 • 'ALLAH ALLAH BAK SEN''YOK YA''TÖVBE TÖVBE'DEN BAŞKA NE DENEBİLİR?

  (0) (0)

Tüm Yorumlar