21 Mayıs 2018 08:25

İFTAR SAATİ

İstanbul
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Kahramanmaraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce

Hükümet düğmeye bastı! Artık kaldırılıyor

Hükümet düğmeye bastı! Artık kaldırılıyor

Hükümet referandum sonrası çalışma hayatında milyonlarca insanı ilgilendirecek yeni düzenlemeler yapacak. Yapılacak yeni düzenlemeye göre artık memurlar arasındaki fark kaldırılıyor kıdem tazminatıyla ilgili önemli adımlar var.

Referandum sonuçlarıyla birlikte çalışma hayatında bir çok düzenleme peş peşe gelecek.Özellikle tüm çalışanları ilgilendiren Kıdem Tazminat Fonu ile ilgili gelişmelerin çok kısa sürede tamamlanması bekleniyor. 

Sabah'ın haberine göre önümüzdeki dönemde gerçekleşecek reformlardan bazıları şöyle:

KIDEM TAZMİNATI GARANTİ ALTINA ALINACAK

Türkiye'de çalışma hayatında bulunan yaklaşık 20 milyon vatandaşımızı ilgilendiren Kıdem Tazminatı Fonu önümüzdeki günlerde gündeme gelecek ve bu konuda tüm tarafların görüşleri alınarak bir sonuç alınacak. Edindiğimiz bilgilere göre yeni sistemde herkesin kıdem tazminatı garanti altına alınacak.

PARA FONDA TOPLANACAK

1 yıl için ödenen 30 günlük brüt ücret uygulaması korunacak. Daha önce 1 yılı doldurmayanlara verilmeyen tazminat artık 1 gün bile çalışana verilecek. İşyerlerinin batması, kapanması, kötü niyetle ödememesi gibi durumlar ortadan kalkacak. Çalışanların tazminatı her ay işverenin para yatıracağı bir fonda toplanacak.

HESAP İSTENİLEN ZAMANDA GÖRÜNECEK

Bu kişisel hesabı çalışanlar istedikleri zaman görebilecek. İşyerinden ayrılan çalışan tazminatını yeni işyerine gittiğinde de taşıyabilecek. Bazı durumlarda (evlenme, ev alma gibi) belli miktarlarda tazminatı çekebilme imkanı da getirilecek.

657 TARİH OLUYOR

Yaklaşık 3.5 milyon memuru ilgilendiren 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu da tarih olacak. Yeni bir kamu personel rejimi gündeme gelecek. Bu yeni yasada memurlar arasındaki ayrımlar kalkacak. Kamu çalışanı kavramı getirilecek. Böylece kadro sıkıntısı çeken kesimler bu sorunlarına çözüm bulacak.

ÇALIŞAN MEMURA DAHA FAZLA PARA

Çalışan memurlar daha çok para alacak, performans kriteri getirilecek. Tayin, terfi gibi sistemler yeniden tanımlanacak.

YAPILANDIRMA SİSTEMİ YENİDEN DEVREDE

Vergi ve prim borcu olanların yararlandıkları yapılandırma sistemi yeniden devreye sokulacak. Borcu olanlar kolay taksitlerle borçlarını ödeyecek. Böylece devlet ile millet arasında bir borç barışı sağlanacak. Bu arada düzenli olarak vergisini ödeyenlere de yeni avantajlar sunulacak.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİ

Belli sektörlerde uygulanan KDV ve ÖTV indirimlerinin süreleri uzatılacak. Vatandaşlar beyaz eşya ve mobilyadaki bu indirimlerden yararlanarak ihtiyaçlarını daha ucuz fiyatlarla karşılayabilecek.

ARABULUCULUK DEVREDE

İş davalarını çok kısa sürede sonuçlandıracak arabuluculuk sistemi devreye girecek. Böylece alacak, tazminat, işe dönüş gibi davalarda mahkemelerde yıllar süren davalar son bulacak. Çalışanların sorunları birkaç hafta içinde çözüme kavuşturulacak.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • kıdem tazminatıma dokunma, benim tek garantim o. emekli olunca alacağım ev o. çocuklarıma bırakacağım mirasım sadece o. dokunma arkadaş. git zenginden al.

  (0) (0)

 • İnanmayın; HÜKÜMET PARA BULMAK İÇİN BU SEFER DE ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNATLARINA GÖZ DİKTİ. Şimdi fonda toplayacaklar 5-10 yıl sonra fonu bitirip KIDEM TAZMİNATINI YOK EDECEKLER. Unutmayın konut birikimi vardı, nemalarımız vardı. HEPSİ BİTİRİLDİ ÇALIŞANLAR HİÇ KARLI ÇIKTIMI.

  (0) (0)

 • cumhurbaşkanı maaşı, bakan maaşı, milletvekili maaşı da memur maaşına göre düzenlenecek mi? yoksa bön bön bakacak mıyız?

  (2) (3)

 • ekonomi kelek olunca,vergi ve prim alacaklarının faizini silip anaparayı düşük faizle vadeye bağlarsın,tahsilatta sorun olursa bu işlemleri tekrarlarsın,bunu bilenler ödemelerini zamanında yapmazlar bilirlerki aynı uygulama devam edecek,KDV ,ÖTV indirimi yaparsın ve indirim süresini uzatırsın.işsizliği azaltacağız diye kamu kurumlarına ve kamuda iş yapan taşoron firmalara yandaşlarını doldurursun, özel sektöre işsizleri işe alın sigorta primlerini devlet ödeyecek dersin.ondan sonra çıkıp EKONOMİMİZ İYİ DURUMDA dersin.biz de inanırız.

  (62) (27)

 • Bu kişisel hesabı çalışanlar istedikleri zaman görebilecek. işçiler paraları görecek zeki mürende bizi görecek olay bu para isteme canını ver güzel ülke bu halde.

  (23) (1)

Tüm Yorumlar