20 Ocak 2019 15:40

Hüda Par'dan YSK'ya itiraz!

Hüda Par'dan YSK'ya itiraz!

1 Kasım erken seçimlerine katılacak 29 partinin açıklanmasından sonra, adı listede bulunmayan HÜDA PAR YSK'ya itiraz etti.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ‘teşkilat yeterliliği’ saptamasını seçim tarihinden altı ay öncesini baz alarak yapması üzerine, HÜDA PAR’a seçim vizesi çıkmadı.

Bunun üzerine YSK’ya itirazda bulunan HÜDA PAR, teşkilat yeterliliklerinin bulunduğunu belirterek, kararın yeniden gözden geçirilmesi talebini iletti.


YSK'YA İTİRAZ!

Al Jazeera'de yer alan haberlere göre, HÜDA PAR Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cemal Çoban, YSK’nın, partilerin teşkilat yeterliliği açısından altı ay geriye denk düşen 1 Mayıs tarihini esas aldığını belirtti. Partilerinin o tarihteki teşkilat sayısının seçimlere girmeye yettiğini söyledi.

Çoban 7 Haziran seçimlerine bağımsız adaylarla girdiklerini hatırlatarak şunları söyledi:

“7 Haziran seçimlerinde problemli olan bazı teşkilatlarımızı kapattık. Daha sonra ise yeniden teşkilat kurma kararı aldık. Bu arada 1 Kasım’da erken genel seçim yapılması kararı alındı. Yargıtayın YSK’ya gönderdiği parti teşkilat yeterliliğine ilişkin yazışmaların ardından, YSK seçime girme yeterliliğine sahip olan partileri deklare etti. Listede olmadığımızı anlayınca itirazda bulunduk. Yaptığımız itiraz başvurusunun sonucu bu günlerde belli olur. Hukuk büromuzdan arkadaşlar takip ediyorlar.”

hudapar.20150902175131.jpg
HÜDA PAR’ın YSK’ya yaptığı başvurunun sonucuna göre partinin seçimlere nasıl katılacağı sorusu da yanıt bulmuş olacak. Parti ileri gelenleri, seçimlere parti olarak mı yoksa 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi bağımsız adaylarla mı girileceğine dair istişare toplantıları yapıyor.

YORUM YAZIN

YAPILAN YORUMLAR (6)
 • saftirik cahilsin bari belli etme. amerikada onlarca parti var ama secimde hep ikisi ön plana cıkıyor. iki partili secim yok. serbest secimlerde parti yasaklanırmı zır cahil. arastir öyle yaz.

  (0) (0)

 • kusura bakma kardeş dindar denilen leri gördük gören göz kılavuz istemez

  (0) (0)

 • bence butun partiler kapatilmali.dunyanin en guclu ve demokrasisi ve ozgurlugu olan Amerikdaki gibi sadece 2 parti olmasi lazim. gerisi kalabalik ve zaman kaybindan baska birsey degil.. sadece AKP CHP olmasi lazim. not:MHP ( irkciliktan baska bir ise yaramaz)

  (0) (0)

 • Yaw he he.

  (0) (0)

 • AKP ye oy vermek için bilinçli yaptınız ki bu seçimde el altından.Geçen seçim bize vermeseniiz AKP ye verin diyerek ev dolaşıyordunuz...

  (0) (0)

Tüm Yorumlar